Blog
Henüz Yorum Yok

Yaprak Porselen, Diş kaplama uygulamaları içerisinde son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş olan yaprak porselen estetik diş hekimliği uygulamalarından bir tanesidir. Lamine porselen kaplama olarak da bilinen yaprak porselen sayesinde sararmış veya deforme olmuş dişler üzerine uygulanmaktadır.

Yaprak şekline sahip ve güçlendirilmiş özel porselenden üretilen yaprak porselen kaplama ince bir diş kaplama protezidir. Doğal görünüm sayesinde diş yüzeyinde yapay bir görüntüye neden olmamakta ve aynı zamanda dengeli ışık geçirgenliği sayesinde orijinal dişmiş gibi görünmektedir.

Yaprak Porselen Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Yaprak porselen kaplama işlemi genellikle sararmış ve hasar görmüş dişlerin üst yüzeyine diş protezi uygulanmasıdır. Bu nedenle birçok fayda sağlayan yaprak porselen kaplamanın avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğu için sigara veya renk verici maddelerden etkilenmemektedir.
 • Aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.
 • İnce bir tabaka hâlinde bulunması nedeniyle ışığı geçirmekte ve doğal dişe yakın bir görünüm vermektedir
 • Komşu dişlerin kesilmesine gerek yoktur.

Yaprak porselen diş yaptıranlar tarafından yapılan yorumlar incelendiğinde bu işlem sayesinde birçok kişi daha estetik diş görünümüne sahip olmaktadır.

Yaprak porselen kaplama işlemi yapıldıktan sonra ağız bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Porselen malzemeden üretilmiş olan bu kaplama malzemeleri aşınmalara ve lekelenmelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Ancak sigara veya kahve tüketimi yapmamak, tırnak yememek veya sert gıdaları ısırmamak kaplamaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Yaprak Porselen Kimlere Uygulanabilir?

Yaprak porselen uygulaması diş görünümünün daha estetik görünmesini sağlamaktadır. Özellikle fazla sigara ve kahve tüketimi yapan kişilerin zamanla diş yüzeyleri sararmakta ve diş minesi aşınmaktadır.

Yaprak Porselen Kimlere Uygulanabilir?

Bu durumda ortaya çıkan görüntü hiç hoş olmadığı için birçok kişi yaprak porselen kaplama işlemi yaptırmaktadırlar.

Diş yüzeylerinde problem yaşayan kişiler tarafından en çok merak edilen konu yaprak porselen kimlere uygulanabilir? sorusu olmaktadır. Bu noktada bu işlem için sağlık engeli bulunmayan herkes yaprak porselen diş kaplama işlemini yaptırabilmektedir.

 • Yaprak porselen işlemini yaptırabilecek kişiler şöyledir;
 • Diş beyazlatma işleminin yeterli olmadığı kişiler
 • Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kişiler
 • Dişlerin formundan memnun olmayan kişiler
 • Dişleri aralıklı olan kişiler
 • Ön dişlerde büyük dolguları bulunan kişiler
 • Kalıtsal yapı bozukluğu bulunan kişiler
 • Çapraşık ve eğri dişlere sahip olan kişiler

Genel olarak diş görünümünde problem olan tüm herkes bu işlemi uygulatabilmektedir.

Yaprak Porselen Kimlere Uygulanmaz?

Yaprak porselen uygulamasını yaptırabilecek Kişiler dışında bazı kişiler bu işlemi yaptıramamaktadır.  Bu durumda en sık merak edilen konulardan bir tanesi de yaprak porselen kimlere uygulanmaz? Sorusu olmaktadır.

Bu noktada yaprak porselen kaplama işlemi yaptıramayacak kişiler şöyledir;

 • Dişleri daha önce preparasyona uğramış olan kişiler
 • Çene bozukluğu bulunan kişiler
 • Tırnak yeme, kalem ısırma, diş sıkma gibi kötü alışkanlıkları olan kişiler
 • İleri derecede diş eti tahribatları bulunan kişiler

Bu durumlar ilk önce düzeltilmekte ve daha sonra ise yaprak porselen kaplama işlemi uygulanabilmektedir.

Yaprak Porselen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen tedavisi nasıl yapılır? sorusu için ilk olarak bu işlem için 3 veya 4 seans gerektiğinden bahsetmek gerekmektedir. Birkaç aşamadan oluşan yaprak porselen tedavisi için ilk olarak diş yüzeyleri derinlemesine temizlenmektedir.

Daha sonra diş yüzeylerinde meydana gelen pürüzlerin ortadan kaldırılabilmesi adına diş doktoru ince bir tabaka halinde aşındırma işlemi gerçekleştirmektedir. Bu işlemin ilk aşaması sırasında herhangi bir şekilde anesteziye ihtiyaç duyulmakta ve ağrıya ya da acıya sebep olmamaktadır.

Tedavinin ikinci aşamasında ise kaplama yapılacak işlerin ilk olarak dijital görüntüleri alınmaktadır. Bu işlem sırasında manuel yöntemleriyle veya dijital yöntemler ile dişlerin kalıbı çıkartılmaktadır. Elde edilen bu kalıplara göre yaprak porselen malzemeleri üretilmektedir.

Ardından Diş yüzeylerine özel olarak üretilmiş olan yaprak porselenler tek tek yapıştırın olmakta ve ihtiyaç halinde törpülenerek ya da yeniden şekillendirilerek diş yüzeylerine uygun hale getirilmektedir.

Yaprak Porselen Çeşitleri Nelerdir?

Yaprak porselen tedavisi uygulanırken ana malzeme olarak porselen kullanılmaktadır. Oldukça ince ve ışığı geçiren dış yüzeylere sahip olan yaprak porselenler sayesinde uygulama yapılan kişinin dişleri oldukça doğal görünmektedir.

Yaprak Porselen Tedavisi Nasıl Yapılır Hakkında Detaylar
Yaprak Porselen Tedavisi Nasıl Yapılır

Cam seramiklerde üretilen seramik porselen türü lamine uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Kaplamalarda kullanılacak malzemelerin seçim yapılırken mutlaka uygulama yapılacak olan kişinin Ağız ve diş yapısı, hangi malzemenin daha dayanıklı olduğu, hangi malzemenin daha uzun ömürlü kullanıma sahip olacağı ve dişlerin şekli gibi etmenler göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır.

Yaprak Porselen Fiyatları

Yaprak porselen fiyatları hastanın diş yapısına, seans sayısına ve işlem sırasında kullanılacak tekniklere göre değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda yaprak porselen yapımında kullanılacak olan malzemenin fiyatı ve kalitesi de yaprak porselen fiyatları üzerinde en belirgin rolü oynamaktadır. En güncel yaprak porselen fiyatları hakkında detaylı olarak bilgi almak için https://bursacenecerrahi.com/ web sitesini ziyaret edebilir ve aynı zamanda yaprak porselen uygulaması hakkında detaylı görüşme yapabilmek için Doktora randevusu oluşturabilirsiniz.

11 Eki, 2022

4 Adımda İmplant Tedavi Süreci

4 Adımda İmplant Tedavi Süreci İmplant tedavisi uzun bir süreçtir. Mümkün olan en iyi sonucu aldığınızdan emin olmak için diş hekiminizle iletişim içerisinde yer almanız gerekmektedir. Günümüz itibariyle implant tedavi… Devamını Oku
14 Ağu, 2022

Dil Hastalıkları ve Tedavisi

Dil hastalıkları ve tedavisi farklı nedenlerden kaynaklı olarak farklı tanı ve tedavi yöntemlerinin karşımıza çıktığı bir süreci beraberinde getirmektedir. Dil hastalıkları, insanların dili kullanma şeklini etkileyen bir grup bozukluktur. Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir