Blog
Henüz Yorum Yok

Genel anlamda aşınma anlamına gelen abrazyon birbirine temas eden iki cismin aşınması anlamına gelen abrazyon diş erozyonu olarak da bilinmektedir.

Yüzeylere zarar veren ve zamanla aşınmaya neden olan abrazyon zamanla diş dokusunu bozması ile diş kaybına neden olmaktadır. Özellikle diş minesine zarar verecek sertlikte olan diş fırçaları zamanla dişlerin yüzeylerinde aşınmaya neden olmakta ve bu da diş etlerinin hasar görerek diş kaybı yaşanmasına sebep olmaktadır.

Abrazyon Nedir?

Abrazyon nedir? Sorusu son zamanlarda oldukça sık araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır. Abrazyon genel anlamda aşınma anlamına gelmekte ve ağız sağlığında dişlerde meydana gelen aşınma anlamına gelmektedir.

Genellikle kimyasal maddelere bağlı olarak veya diş minesine uygun olmayan diş fırçası kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan diş abrazyonu veya diğer bir adı ile diş erozyonu tedavi edilirken kullanılan yöntemler kompozit dolgu ya da restorasyonu yapılmaktadır.

Dişlerde Abrazyon Nedenleri Nelerdir?

Birçok kişide sıklıkla görülen bir durum olan diş abrazyonu diş ve ağız sağlığını olumsuz etkilemekte bunun yanı sıra diş kayıplarına da neden olmaktadır.

Dişlerde abrazyon nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

 • Aşırı sıcak, tatlı veya soğuk yiyecek tüketimi
 • Mine kaybı
 • Aşırı sert diş fırçası ile diş fırçalama
 • Diş minesine zarar verecek kimyasal kullanımı

Bu faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan diş abrazyonu dikkat edilmesi halinde ortadan kalkmaktadır. Bu etmenlerin ortadan kaldırılması halinde dişler daha sağlıklı olmaktadır.

Dişlerde abrazyon veya kimyasal çürük olması halinde mutlaka dolgu işlemi yapılması gerekmektedir. Böylece dolgu sayesinde diş kaybı öğrenmekte ve implant tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Abrazyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Abrazyon Tedavisi

Dişte meydana gelmiş olan abrazyon durumunda özellikle ağrı, diş kaybı veya birtakım rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Ağız sağlığını ve rutin hayatı olumsuz etkileyen bu durum bir an önce hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Abrazyon tedavisi seyrine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İleri derece abrazyonu bulunan hastalarda abrazyon tedavisinin yanı sıra estetik yöntemlerine de başvurulmak ihtiyacı duyulmaktadır.

Bölgenin yeniden düzenlenmesi şeklinde gerçekleştirilen abrazyon tedavisi sayesinde dişlerde iyileşme meydana gelmektedir. Diş rahatsızlıkları içerisinde oldukça önemli bir rahatsızlık olan Abrazyon erken dönemlerde tedavi edildiği takdirde dişler kurtarılabilmektedir. Ancak abrazyon ilerlediği takdirde dişlerde dökülmeler meydana gelmektedir.

Dr. Taha Yaşar tarafından alacağınız abrazyon tedavisi sayesinde sağlıklı dişlere kavuşmanız mümkündür. Alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu işlemler çok daha olumlu sonuçlara sahip olmaktadır.

Abrazyonu Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Abrazyon genellikle kişi kaynaklı hatalardan meydana geldiği için önlenebilir bir durum olmaktadır. Genellikle abrazyonu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler içerisinde kişinin diş fırçalarken mutlaka yumuşak kıllara sahip diş fırçası kullanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra dış fırçalama tekniği de oldukça önemlidir. Doğru teknikte fırçalayan dişlerde abrazyon meydana gelmesi oldukça düşmektedir.

Aynı zamanda diş macunu seçimi de ağız sağlığında oldukça önemli bir unsur olmaktadır. Genellikle hassas dişlere ve hassas diş etlerine sahip olan kişilerin mutlaka diş hassasiyetini önleyen özel olarak üretilmiş diş macunlarını kullanmaları gerekmektedir. Böylece abrazyon oluşumu önemli ölçüde azalmaktadır.

Ancak tüm bunlara rağmen yine de abrazyon meydana geldiyse mutlaka abrazyon tedavisi uygulanarak problemin başlarında müdahale edilmesi gerekmektedir.

Diş Abrazyonu Nedenleri Nelerdir?

Diğer bir adıyla diş erozyonu olarak da bilinen diş abrazyonu genellikle dişlerde ve diş minelerinde meydana gelen aşınmalar olmaktadır. Diş abrazyonu nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

 • Bruksizm
 • Zayıflamak için yapılan çeşitli diyetler
 • Kuru ağız
 • Sindirimde meydana gelen çeşitli sorunlar

Genellikle diş abrazyonu bruksizm ve yanlış diş fırçalama teknikleri sebep olmaktadır. Özellikle bruksizm olan kişiler geceleri uyurken farkında olmadan dişlerini zarar verecek şekilde sıkmakta ve bu da zamanla çene ağrılarına ve diş kayıplarına aynı zamanda da abrazyon neden olmaktadır.

Diş Abrazyonuna Neden Olan Sindirim Sorunları Nelerdir?

Diş ablasyonu genellikle mide asidinin ağız ve dişlere temas etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle sindirim sorunları nedeniyle mide asidinin ağız bölgesine gelmesi burada diş minesinin tahrip olmasına neden olduğu için zamanla abrazyona bağlı olarak diş kayıpları görülebilmektedir.

Aynı zamanda sürekli olarak mide bulantısı veya kusma gibi mide asidinin ağza ulaşmasına neden olacak rahatsızlıklar da abrazyon oluşumunda önemli bir faktör olmaktadır.

Genellikle reflü hastalığında görülen mide asidinin ağız bölgesine ulaşması aberasyon oluşumuna sebep olduğu gibi aynı zamanda birçok sağlık sorunlarına da sebep olmaktadır.

Genellikle sindirim sorununa bağlı olarak ortaya çıkan abrazyon belirtileri şöyledir;

 • Dişlerde sebepsiz yere meydana gelen çatlaklar ya da kırıklar
 • Diş yüzeyinde ve diş etlerindeki renklerin solması
 • Diş yüzeylerinde oluşan girinti ve çıkıntılar
 • Dişlerde meydana gelen hassasiyetler
21 Ağu, 2022

Diş Taşı Tartar Nedir Neden Oluşur?

Diş taşı ya da tartar nedir? Tartar, dişlerde oluşan sert bir yiyecek ve plak birikimidir. Tartar, dişler üzerinde oluşan sert bir tortudur. Kalsiyum, fosfor ve tükürükte bulunan diğer maddelerden oluşur.… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir