İnsanların estetik olarak görünümlerinin çok daha iyi bir noktaya gelmesine yardımcı olan Ortognatik cerrahi erişkin insanların alt ve üst çenelerinin doğru olarak konumlanmaması ve birbirinin üstüne oturmaması durumuna yapılan müdahale işlemine denilmektedir. Uzun ve zorlu bir süreçtir. Ama sonunda hastalar yeni görünümlerinden oldukça memnun olmaktadırlar. Elbette ki Orgonatik cerrahi gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı işlemler çıkar. Bütün bu bilgiler ışığında Ortognatik cerrahi nasıl yapılır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntılar!

Ortognatik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Bu tedavi işlemi öncelikle kafa grafisi çekilmesiyle başlar. Ardından konsültasyon sürecine geçilir ve dişlerin ve çenenin nasıl normal konumuna döndürüleceğine karar verilir. Eğer hastanın bu konuda kaygıları varsa hasta bilgilendirilerek sürece dahil edilir. Öncelikle sorunlu olan dişlerin tedavisi yapılır.

Ardından ihtiyaç duyuluyorsa cerrahi operasyonlarla çene kemiği düzeltilir ve hasta yeni görünümüne kavuşturulur. Özellikle Ortognatik cerrahinin etkili bir düzeyde uygulanması için hastaya uygun bir tekniğin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu noktada söz konusu tedavinin kimi hastalar için çok daha uygun olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

İmplant

Bize Ulaşın !

05550165016

Diş Temizliği

Ortognatik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Bu tedavi yönteminde hastaların estetik kaygılarından önce bu durumun hayatlarını nasıl etkilediğine bakılır. Eğer hasta bu durumdan dolayı yeme yada konuşma zorluğu çekiyorsa bu durumda doğrudan operasyona geçilir. Bu durum haricinde çene çok önde ya da çok arkada kalıyor ve hastayı estetik açıdan kaygılandırıyorsa yine operasyon yapılmasına karar verilir.

ortognatik cerrahi nedir

Ortognatik Tedavi Sonrasında Ağrı Olur mu?

Yapılan tedavinin dişleri düzeltme aşamasında genelde hastalar rahatsız olmamaktadır. Fakat iş çene kemiğine cerrahi bir işlemle müdahale edilmesine geldiğinde her büyük operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da ağrı morarma ve şişme olabilmektedir. Ama doktorun önerdiği ilaçlar alınır ve uyarılara dikkat edilirse tüm bu etkiler kısa süre içinde azalarak bitecektir.

Ortognatik Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Dişlerin ve çenenin yeniden konumlandırıldığı bu Ortognatik cerrahi operasyonunda dişlerin yeniden konumlandırılması işlemi 1-2 yıla kadar sürebilmektedir. Çeneye yapılan operasyonlarda ise 2 ila 4 saat arasında ameliyat bitirilmektedir. Ama hastaların normal hayatlarına dönmesi hemen olmamaktadır. Uzun bir iyileşme süreci gerekmektedir.

Ortognatik Tedavinin Avantajları

İnsanların psikolojik olarak kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayan bu süreçte hastaların yaşam konforları oldukça yükselmektedir. Estetik kaygıları olan hastalar özgüven kazanırken, fiziki olarak da solunumları ve çiğneme kapasiteleri oldukça yükselmektedir. Pek çok hasta konuşmalarında bariz farklılıklar olduğunu söylemektedir.

Ortognatik Tedavilerde İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Bu operasyonlarda tedavi sürecinin uzun sürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Operasyondan sonra ki ilk 7 ila 10 gün aralığı oldukça önemlidir. Hastanın çenesini yormamaya özen göstermesi gerekmektedir. Dikişleri alındıktan sonra ise 8 ila 12 hafta arasında bir zaman sürecinde tamamen iyileşip hasta normal hayatına dönebilmektedir.

Ortognatik Tedavinin Riskleri

Özgüveninizi artıracak ve çok daha konforlu yaşamanızı sağlayacak olan Ortognatik cerrahi tedavisinin riskleri modern yöntemler sayesinde en aza indirilmiştir. Ama bu operasyonu yaptırmayı düşünmeden önce hayatınızı uzun bir süre zorlaştıracağını bilmeniz gerekir. Ameliyat anestezi altında yapıldığından ağrı hissetmezsiniz fakat sonrasında ağrı şişme ve morluk yaşanabilir.

Ortognatik Tedavi Sonrası Nasıl Beslenilir?

Oldukça önemli bu operasyondan sonra iyileşme sürecini riske atmamak adına ilk dönemlerde sıvı besinler tüketilmesi daha sonra ise çeneyi yormayacak olan yumuşak besinlerden bir diyetle devam edilmesi gerektiğini uzmanlar söylemektedir. Tedavi süreci bitip hastalar normal hayatlarına döndükten sonra ise istekleri gibi beslenmelerinde sakınca yoktur.