Dental İmplant Nedir, Nasıl Yapılır?

Geçmişten günümüze bakıldığı zaman ağız ve diş sağlığı konusunda önemli atılımlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Bu gelişmelere karşın hala pek çok kişi diş çürükleri ve priodental hastalıkla ya da yaralanma sonucu dişlerini kaybediyor. Kayıp dişler için farklı çözüm yolları olsa da dental implant bu alanda daha güvenilir ve kalıcı sonuçlar sunmasıyla öne çıkmaktadır.

Eskiden kayıp dişler için köprü yahut takma dişler kullanılırken bugün yeni metotlardan söz etmek mümkündür. Yedek diş kökleri olarak da tanımlanan bu işlem doğal dişlerle uyum sağlayacak bir biçimde hazırlanır. Kalıcı yahut geçici yapay dişler için sağlam bir temel oluşturmaktadır. Yani takma dişlerin ya da diş protezlerin desteklenmesi amacıyla ağza yerleştirilen yapay diş kökleridir. kemiğine oldukça güvenli bir şekilde tutunabilen implant uygulamaları karşımıza çıkmaktadır. Burada planlamanın etkili bir düzeyde yapılması; söz konusu uygulamanın başarısını da doğrudan etkilemektedir. Özellikle dental implantların üst düzeyde bir uygulama fırsatına sahip teknik detaylara hakim olduğunu da ifade edebiliriz. Bu noktada dental implantların içeriğinde yer alan bileşenlere de dikkat etmek gerekmektedir.

Dental İmplant Bileşenleri

Doku dostu olarak tasarlanmasıyla da beğeni toplamaktadır. Çok güçlü bir madde olan titanyumdan yapılır. Çene kemiğine yerleştirilen vidalar olarak tanımlamak mümkün. Eksik bir veya birkaç diş için kök görevini üstlenir. Böylece üst düzeyde bir uygulama olanağı da karşımıza çıkar.

En önemli özelliği ise kişinin kendi dişleri gibi görünmesidir. Kemikle kaynaşacak biçimde tasarlandığı için de kalıcılık sağlanmış olur. Özellikle dental implantların bileşenleri gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı avantaj çıkar. Bu noktada söz konusu uygulamanın başarılı bir şekilde uygulanması için mutlaka belirli kriterlerin uygulanması da şarttır.

Dental İmplant Avantajları

Görünüş ve hissiyat bakımından doğal dişlere yakın olduğu için dental implantson dönemlerde büyük ilgi görmektedir. Bu işlemlerde kayma endişesi olmayacağı için konuşmada yanlış telaffuz gibi olumsuzluklar da bulunmaz. Ayrıca kayıp dişin ardından kökün boş kalması sorunu bu uygulama ile birlikte ortadan kaldırılıyor. Yemek yeme ve çiğneme kalitesi de diğer seçeneklere göre daha kaliteli olacaktır. Diğer avantajları ise şunlardır:

  • Uzun ömürlüdür
  • Özgüveni yerine gelir
  • Estetik olarak daha iyi sonuçlar verir
  • Kişinin güzel bir gülümsemeye sahip olması sağlanır
implant nedir

Görüldüğü üzere dental implantın avantajları gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı avantaj çıkar. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda dental implant uygulamalarına olan ilginin günden güne artış gösterdiğini de rahatlıkla ifade edebiliriz.

Tedavide Başarı Oranı Ne Kadardır?

En iyi sonucu alabilmek için bazı hususlar önem kazanmaktadır. Çene içine yerleştirilen yere göre başarı oranı farklılık gösterecektir. Genel olarak ise yüzde 98 gibi bir orana sahip olduğu bilinmektedir. Doğru şekilde bakıldığında ölene kadar rahatlıkla kullanılabilir.

Kimler Dental İmplant Yaptırabilir?

Bir kişinin oral cerrahi işlemden geçebilecek ya da rutin bir diş çekimi gerçekleştirebilecek kadar sağlıklı olması çoğu zaman işlemin yapılması yeterlidir. Yeteri kadar sağlıklı diş etlerine sahip olmak ve kemiğin olması en önemli kıstastır.

Yoğun sigara kullanımı olanlar, kalp ve diyabet rahatsızlıkları yaşayanlar ya da baş ve boyun bölgesinde radyasyon tedavisi uygulanan kişiler için bireysel değerlendirme söz konusu olur. Hastalar dental implant sonrası düzenli olarak diş hekimlerine kontrole gitmeli ve ağız hijyenine daha çok dikkat etmelidir. Gerekli incelemeleri yaptırarak diş hekiminizden bu işlemi sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.