Blog
Henüz Yorum Yok

Diş implantları olarak da bilinen implant üstü  protezler, diş kökünün yerini alan küçük metal uygulamalardır. Bu tarz uygulamalar; kemik dokusu ile kaynaştıkları yer olan çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilirler. İmplanta takılan yapay diş estetik veya fonksiyonel amaçlarla kullanılabilir bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla günümüz koşullarında implant üstü protezler konusunda merak edilen çok sayıda soru da yer almaktadır.

Neden Bir Diş İmplantına İhtiyacımız Var?

Bir diş implantı, yapay bir taç için bir destek görevi görerek eksik bir dişin yerini alır. Protezleri sabitlemek için de kullanılabilir. Dolayısıyla diş eksikliği sorunu yaşadığımız zaman diş implantları son derece kullanışlı olan uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplant protez, kaybedilen veya hasar gören dişlerin yerine kalıcı olarak çene kemiğine implante edilen bir diş uygulamasıdır. Bu uygulamadan yeni nesil teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Bu işlemde kullanılan cihaz, diş eti içine yerleştirilen ve çene kemiğine açılan vidalarla yerinde tutulan metal bir çerçeveden oluşmaktadır. Daha sonra çerçeveyi kaplamak için bir taç eklenir ve daha doğal bir görünüm verilmektedir.

İmplant Üstü Protez Hakkında Detaylar
İmplant Üstü Protez Nedir

İmplant protezi, ağız mukozasının eksik dokusunu değiştirmek için kullanılan bir yeni nesil bir uygulama olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. İmplant protezler titanyum veya zirkonyadan yapılmıştır ve estetiği, konuşmayı veya çiğneme yeteneğini geliştirmek için kullanılabilmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda implant protezlere olan ilginin günden güne artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

İmplant Üstü Protez İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bir implant uygulaması yaklaşık iki saat sürmektedir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. İmplant üstü protezler 3 adımda yerleştirilmektedir.  Bu aşamaların her birine dikkat etmek gerekmektedir. Ancak bu sayede üst düzeyde bir etkiye sahip bir uygulamayı hayata geçirmek mümkün olacaktır.

İmplant uygulamasının ilk aşamasında cerrah diş etinizde bir kesi yapar. Sonrasında bu kesiden çene kemiğinize iki küçük direk yerleştirir. Direkler yapay diş için çapa görevi görecektir. İkinci aşamada cerrah her direğin üzerine geçici bir taç yerleştirmektedir. Bu geçici taç, çene kemiğiniz iyileşene ve yapay bir dişi kalıcı olarak destekleyecek kadar güçlü olana kadar yerinde kalmaktadır. Son aşamada artık kalıcı dişler uygulanmaktadır.

İmplant Protez Ne Kadar Süre Dayanır?

İmplant protezlerin kullanım ömrü, bakım ve bakımının nasıl yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, implant protezlerin kullanım ömrü, genellikle değiştirilmeden önce 10 ile 20 yıl sürmektedir.

İmplant Protez Ne Kadar Süre Kullanılır
İmplant Protez Ne Kadar Süre Dayanır

İmplant Protezler Neden Kullanılmaktadır?

Eksik dişleri değiştirmek ve gülüşünüze işlevselliği geri kazandırmak için implant üstü protezler kullanılır. Estetik kaygıların olduğu durumlarda da bu uygulamalar tercih edilmektedir. İmplant üstü protezler, implantların kendilerine doğrudan bağlanan protezler için destek yapıları olarak implantları kullanır. Bu, onları geleneksel takma dişlerden daha güvenli hale getirir ve çiğneme veya konuşma sırasında kayma veya yerinden çıkma olasılığını azaltmaktadır.

İmplant Üstü Protezlerin Avantajları Nelerdir?

İmplant destekli protezler, diş implantlarını geleneksel protezler gibi kronlarından ziyade kökleriyle takılan yedek dişler için destek yapıları olarak kullanan başka bir implant protez türüdür. Bu tarz uygulamalar; klipsler ve klipsler gibi yapay ataşmanlara güvenmek yerine doğrudan mevcut kemik yapısına bağlandıkları için geleneksel protezlerden daha fazla stabilite sunmaktadır. Bu aynı zamanda, hasta tarafından takılırken onları yerinde tutmak için doğal olmayan ataşmanlara güvenmedikleri için zaman içinde geleneksel takma dişlerin takılmasıyla ilişkili hasta rahatsızlığını da azaltmaktadır.

İmplant Üstü Protezlerden Sonra Ne Kadar Süre Beklemeliyim?

İmplant destekli takma diş almak için bekleme süresi yoktur. İmplantları aldıktan hemen sonra bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Genellikle yaklaşık üç ay süren ameliyattan iyileştiğiniz sürece, işlemi hemen yapabilmeniz gerekir. Ameliyat sırasında genel anestezi aldıysanız, ameliyattan sonra işten biraz izin almanız gerekebilir. Aksi takdirde, iyileşme süresi boyunca yumuşak yiyecekler yemenin yanı sıra, daha sonraki aktivitelerde herhangi bir kısıtlama yoktur.

25 Kas, 2022

Amalgam Dolgu

Çok dolgu işlemi dişlerde meydana gelen çöplüklerde veya kırılmalara da uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Amalgam dolgu çürüklere yapılan müdahale dolguları içerisinde bulunmakta ve dolgu çeşitleri arasında en sık kullanılanlardan… Devamını Oku
06 Eyl, 2022

Diş Kökü İltihabı

Ağız içinde biriken bakteriler zamanla diş köklerine doğru ulaşarak burada çoğalmakta ve enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Bu duruma genel olarak diş kökü iltihabı adı verilmekte ve bu iltihap genellikle ölü… Devamını Oku
27 Haz, 2022

Diş Dolgusu Sonrası Bunlara Dikkat Edin

Kompozit dolgunun sızlaması gibi durumlar sıkça rastlanan konulardır. Bunun en büyük nedeni, kişilerin gerekli konulara dikkat etmemesidir. Dolayısıyla diş hekiminizin belirttiği noktalara dikkat etmeniz gerekir. Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir