Blog
Henüz Yorum Yok

Dişler her zaman kişinin istediği özelliklerde olmayabilir. Dişlerin renginin ve formunun değiştirilmesine imkân sunan uygulamaya ise porselen lamina denir.

Bu işlem estetik bir uygulamadır. Porselen lamine son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Özellikle bu tarz uygulamaların hasta konforu açısından üst düzeyde bir hizmetin merkezinde yer alması; söz konusu uygulamanın son zamanlarda popüler olmasını da mümkün kılar.

Dişler yapıştırma tekniği ile istenilen görünüme kavuşur. İşlemi yaptıracak olan kişilerin tereddütleri olabilir.  Bunu gidermek adına da geçici bir ürün kişinin dişlerine konulur. Böylece işlem bittikten sonra kişi, nasıl bir görünümün kendini beklediğini önceden görebilir. Dişin rengi veya formu beğenilmezse bu aşamada kişinin müdahale şansıda olacaktır. Günümüz koşullarında porselen laminenin uygulanması gündeme geldiği zaman karşımıza son derece hassas olan bir süreç çıkar. Peki, porselen lamina nasıl yapılır? İşte merak edilen detaylar!

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

İşlemin ehil bir doktor tarafından kaliteli malzemeler ile yapılması son derece önemlidir. Bu iki noktadan emin olunduktan sonra genel olarak süreç şu şekilde ilerler;

 • Kişinin öncelikle dişlerinin fotoğrafı çekilir.
 • Daha sonra ölçü alım işlemleri yapılır.
 • Kalıcı işlemden önce kişinin bilgi sahibi olması için geçici uygulama ile dişlerin formu gösterilir.
 • Bu bilgiler ışığında her kişiye özel olarak laminalar hazırlanır.
 • Hazırlanan laminalarda bir sıkıntı yoksa hemen takılır.
 • Eğer bir pürüz yaşanırsa bir seans daha işlem uzayabilir.
 • Yapıştırma işlemi bittikten sonra bir kontrol seansı da yapılır.

Görüldüğü üzere porselen lamine uygulamasının başarılı bir şekilde uygulanması için planlı bir çalışmanın ortaya konulması şarttır. Burada hastanın ağız yapısından tutun da diş yapısına varıncaya kadar pek dinamiğe dikkat etmek gerekmektedir. Elbette ki porselen lamine uygulamasının başarıl bir şekilde uygulanması noktasında farklı teknik ve yöntemlerin de devreye girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

İlgili Link: Porselen Diş Kaplama

Dişlerin hayal edilen forma sahip olması için yapılan çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamalarda temel olarak dişler kesilir. Porselen lamina ise bu kesme işleminin en az yapıldığı uygulama olma özelliğine sahiptir. Hatta kişinin diş yüzeyi işlem için uygunsa hiç kesilme yapılmayabilir. Ayrıca estetik dişlerin doğala yakın bir görünüme sahip olması da kişiler için önemlidir. Bu uygulama bu açıdan da sıklıkla tercih edilir. Çünkü doğal dişe en yakın görünüm lamina işlem ile gerçekleşir.

Porselen Lamina İşlemi Faydaları

Bu işlemin tercih edilmesi kişiye hem psikolojik olarak hem de görsel olarak fayda sağlar. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sararan dişler beyaz bir görünüme kavuşur.
 • Araları ayrık olan dişler düzenli bir şekil alır.
 • Eğri veya çarpık dişler düzeltilir.
 • Kırık veya aşınmış olan dişler komifile edilir.
 • Kişi sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olur.

Elbette ki porselen lamine işleminin faydaları her zaman üst düzeyde bir performansın ortaya çıkmasını da mümkün kılar!

Porselen Lamina Özellikleri

Öncelikle bu işlem yaptırılmadan önce mutlaka dişetlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Gerekli noktalara dikkat edilerek yaptırılan işlem sağlıklı şekilde kullanılabilir. Porselen lamina işlemin genel özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kaliteli yapılması ve özenli davranılması halinde 15-20 yıl kullanılabilir.
 • Özel bir teknik ile yapıştırıldığından çıkma, düşme gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
 • Yiyecekleri ısırma veya çiğneme sırasında ana dişten herhangi bir farkı yoktur.
 • İsteyen herkese rahatça uygulanabilir.
 • İşlemin fiyatı uygulama yapılacak diş sayısına göre farklılık gösterir.
 • Uygulama bütün dişlere yapılmak zorunda değildir.

Porselen lamina uygulaması uzun ömürlü bir kullanım özelliğine sahiptir. Bundan dolayı son zamanlarda porselen laminenin üst düzeyde bir kalitede uygulanması beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Böylece lamine porselenlerden üst düzeyde bir fayda elde etmek de mümkün olmaktadır.

Porselen Lamina Bakımı

Porselen lamine bakımı son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Lamina porselen ön dişlerde uygulanınca mükemmel bir ağız estetiği sağladığı için tercih edilen bir diş restorasyon yöntemidir. Ön dişlerin bu yöntem ile formları mükemmelleştirilir. İstenilen ve diğer dişlerle en uyumlu hale getirilir. Pozisyonları en uygun şeklide düzenlenmiş olur. İstenilen renk elde edilir.

Bu sayede sağlıklı bir görünüş sağlanır. Gülüş estetiği istenilen hale getirilir. Asıllarından ayırt etmeyen kaplamalar yapılmış olur. Hasta memnuniyeti kesin bir yenileme yöntemidir.

Porselen Lamina Bakımı

Yapılan porselen lamina uygulamasının mutlaka diş hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Uygun düzenleme sonrasında yapılan işlem için uygun yapıştırıcı ve uygun porselen kullanılacaktır. Sonrasındaki bakım işlemleri de hasta tarafından uygulanacak ve aynı görünüş uzun süre ile devam edecektir.

Eğer bakımı düzgün yapılır ve gerektiği gibi korunursa porselen lamina dişler uzun süre ile ağzınızda kalacak, işlevlerini tam olarakyerine getirecek ve ilk günkü estetik görünümlerini ve renklerini koruyacaklardır. Eğer rutin bakımları tam ve eksiksiz olarak yaparsanız ve gerekli ağız hijyeninizi gerektiği şekilde korursanız ömürleri artacaktır.

Porselen Lamina Bakımı Nasıl Yapılır?

Porselen lamina bakımı tüm ağız sağlığınızı içinde faydalı olacak prensiplere dayanılarak yapılmaktadır. Kolay ancak süreklilik isteyen işlemlerdir. Kısaca şöyle sıralayabiliriz.

 1. Yemekler sonrası usulüne uygun şekilde diş fırçalaması yapılmalıdır. Kaliteli diş macunu ve diş fırçası kullanılmalı, diş fırçası düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.
 2. Fırçalama sonrası diş ipi ve diş arası fırçası ile ağız gargarası kullanılmalıdır.
 3. Ön dişler ile çekerek koparma işlemi yapılmamasına dikkat etmelidir. Dişlerin dengesini bozacak hareketlerden kaçınmalıdır.
 4. Bruxism varsa tedavi edilmelidir.
 5. Diş gıcırdatmasına karşı uyurken gece plağı kullanılması doğru olacaktır.
 6. Tırnak veya parmak sert derisini kopararak yeme gibi kötü alışkanlıklar varsa bunlardan uzaklaşma yolları bulunmalıdır.
 7. Diş doktoruna altı ayda bir kontrole gitmelidir. Porselen laminalarda olası bir hasar olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu şekilde sağlıklı bir gülüş uzun süre korunur. Ayrıca genel ağız sağlığınız da mutlaka bu bakımdan olumlu olarak etkilenecektir. Peki, porselen lamina ömrü ne kadardır? İşte detaylar!

Porselen Lamina Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminaların üst yüzeyleri özel olarak pürüzsüzleştirilmiştir. Bu sayede plak oluşumuna uygun ortamı yaratmamaktadır. Dişin ete değdiği noktalarda plak oluşumuna bağlı diş eti çekilmesi gerçekleşmez. Altındaki ayak diş de (taşıyıcı diş), laminanın kendisi de, diş eti de bozulmaz.

Bu sebeple ömrü uzundur. Özellikle bakımı tam olarak yapılırsa ve diş doktoru rutin kontrolleri gerçekleştirilirse daha da uzun süre hizmet verirler. Travmalardan uzak oldukları sürece güvenilir bir kaplamadırlar. Ancak bir ucunda kırılma olursa mutlaka saptanmalı ve alttaki dişin korunması için tedbir alınmalıdır.

Dengeli basınç ile çiğneme işlevini yerine getirmeyi sağlıyor ise düzgün olarak hareket eder. Eğer bu denge bozulursa oynamalar olacaktır. Bu da dişin korunmasını tam olarak yapılamamasını getirir. İşte bu aşamanın diş doktoru muayenesi ile tespit edilmesi önem kazanmaktadır.

Eğer tam olarak söylenenler gerçekleştirilirse on ile on beş yıl arası sağlıklı bir şekilde hastanın ağzında kalırlar. İşlevlerini tam olarak yerine getirir ve estetiği mükemmel olarak sağlarlar.

Sorularla Porselen Lamina Hakkında Merak Ettikleriniz 

Lamina porselen, ön dişlerin rengini, şeklini ve konumunu özel bir adeziv teknikle değiştirmek için kullanılan bir porselen restorasyon türüdür. Doğal diş bazlı laminat sayesinde en kısa sürede istediğiniz gülüşe kavuşabilirsiniz.

Porselen Lamina Uygulamasının Süresi

Lamina estetik bir uygulamadır. Herhangi bir estetik prosedürde olduğu gibi, yüksek kaliteli malzemeler kullanmak mükemmel sonuçlar verecektir, ancak aksi takdirde iyileşmesi zor olacaktır. Katılan hekime durum hakkında soru sorulmalıdır. Güven sağlandıktan ve kararlar alındıktan sonra fotoğrafçılık başlar. İlk ölçüm yapıldıktan sonra, uzmanlar tarafından dişin 3 boyutlu bir tasarımı oluşturulur. İkinci rezervasyon için bu 3 boyutlu tasarım insan ağzına ve sonuçlarına uygulanacaktır. Yine de diş ameliyatı olmak zorunda kalmadan başkalarına gösterebilirsiniz.

Porselen Lamina
Porselen Lamina Fiyatları

Porselen Lamina Fiyatları

Porselen lamina fiyatları yapılacak olan diş tonu ve uygulama seçeneklerine göre değişiklik gösterir. Diş sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle tek sefer iyi bir yöntem seçmeniz gerekmektedir.

Kimler Porselen Lamina Uygulamasını Tercih Etmeli

Dişlerinin renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı nedeniyle diş yüzeylerinde renklenme olan kişiler,  çatlak dişler arasındaki boşluklar, kırık veya aşınmış dişleri onaran, ön dişlerde eski, renksiz dolguyu değiştiren kişiler,  eğilmiş veya bükülmüş dişleri düzeltmek için kullanılabilir. Diş eksikliği olmayan ve daha önce hiç porselen kaplama yaptırmamış kişiler tarafından kullanılabilir. Porselen laminantlar, diş eti sağlığı iyi olan veya dişeti iyileştikten sonra diş eti sağlığı kötü olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Porselen Lamina Avantajları Nelerdir?

Porselen çok ince bir tabakadan yapıldığından ışık geçirgenliği ve yansıması açısından doğal dişlere çok yakındır ve bu özelliği sayesinde mükemmel estetik sağlar. Dişlerinize tırnak genişliğinde yarık açmanız yeterlidir, Dişlerinizi ihtiyacınızdan fazla kesmek (küçültmek) zorunda değilsiniz. Porselenin yüzeyi çok pürüzsüzdür, bu da sigaradan kaynaklanan renk değişikliği ve tartar oluşumu gibi nedenleri en aza indirir. Mükemmel aşınma direncine sahiptir.

Lamina Tedavisi Nasıl İlerler?

Tedavi edilecek dişte çürük varsa tedaviye başlamadan önce dolgu veya kanal tedavisi ile onarılmalıdır. Gerektiğinde uygulanan bu ek tedaviler lamine dişlerin maliyetini artırmaktadır. Lamina uygulaması diş eti problemi olan kişiler için uygun olmayabilir.  Bir sonraki randevuda diş hekimi küçük düzeltmeler yapacak ve gerekirse tedavi edilecek dişi çekecektir. Geçici kaplamalar genellikle aynı gün giyilen dişlere uygulanır.

Dişler hazır olduktan sonra ağız ve diş ölçüleri alınır ve laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda lamina yapmak genellikle 5-7 gün sayısı diş sayısına göre değişir. Hazırlanan dişlerin rengi, boyutu ve şekli bir sonraki randevuda kontrol edilecektir. Dişlerin üzerine yerleştirilen kaplamalar da çene-oklüzal ilişki açısından değerlendirilir. Bu aşamada renk ve şekil uyumunu doktorunuzla birlikte değerlendirme fırsatınız olur. Dişlerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız bu söz ile onlara gösterebilirsiniz.

23 Haz, 2022

Flap Operasyonu

Diş ve diş etlerinin çevresinde oluşan sert ve yumuşak dokular rahatsızlığa neden olabilir. Tıp dünyasında diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak bilinen bu tür sorunların tedavisi, günümüz tıp dünyasının gelişmesiyle mümkün… Devamını Oku
27 Tem, 2022

Kaplama Diş Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kaplama diş, farklı sebeplerden dolayı madde kaybına uğrayan ya da estetik nedenlerden dolayı değişik maddelerden yapılan restorasyonlara denilir. Travma ya da çürük gibi nedenler, dişlerde madde kaybına neden olabilir. Bazı… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir