Blog
Henüz Yorum Yok

Yirmilik diş çekimi sonrası süreç son derece titiz bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yirmi yaş dişleri en son çıkan dişlerdir. Bu dişler genellikle 17-25 yaşları arasında çıkarlar. Ancak 30 yaş ve hatta daha sonra ortaya çıkabilirler. 20’lik dişlerin çekimi oldukça titiz bir süreci beraberinde getirmektedir. Bundan dolayıdır ki yirmilik diş çekimi sonrasındaki sürece dikkat etmek her zaman önerilmektedir.

Yirmi yaş dişleri genellikle gömülüdür, bu da ağıza çıkmak için yeterli alana sahip olmadıkları anlamına gelmektedir. Bu yirmilik dişleri; diş eti hastalığına ve çürüklere ve diğer komplikasyonlara karşı duyarlı hale getirmektedir. Çekilmesi gereken yirmi yaş dişleriniz varsa, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için işlem sonrası bazı yönergeleri izlemeniz gerekmektedir. Peki, yirmilik diş çekimi sonrası dikkat edilecekler nelerdir? İşte detaylar!

Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilecekler

Elbette ki yirmilik diş çekildikten sonra dikkat edilmesi şart olan kriterler bulunmaktadır. Burada diş hekiminizin tavsiyesine uygun davranıyor olmanız her zaman tavsiye edilmektedir. Tam da bu noktada yirmilik diş çekiminden sonra aşağıdaki kriterlere dikkat ediyor olmanız önerilmektedir:

  • Bol su için
  • Birkaç gün yumuşak yiyecekler yiyin
  • Ağrı kesici ilaçları belirtildiği şekilde alın

Bol Su İçin!

Ağzınızdaki tükürük üretimini kurutan ağrı kesici ilaçlar nedeniyle yirmilik diş çekimi ameliyatından sonra ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz. Bol sıvı tüketmek ağzınızı nemli tutacaktır. Böylece ameliyattan sonraki iyileşme döneminde tükürük üretiminin olmamasından dolayı tahriş olmaz.

Birkaç Gün Yumuşak Yiyecekler Yiyin!

Yirmilik diş çıkarma ameliyatından sonra ağzınızın düzgün bir şekilde iyileşmesi önemlidir. Bu nedenle sert yiyecekler yemek bu süreci daha da zorlaştırabilir. Ağzınız tamamen iyileşene kadar yoğurt, patates püresi ve yumuşak makarna gibi yumuşak yiyecekler yemeyi deneyin. Böylece diş ağrısı da yaşamazsınız.

Ağrı Kesici İlaçları Belirtildiği Şekilde Alın!

Ağrı kesici ilaçları belirtildiği şekilde almak, yirmilik diş çekimi işlemi sonrasında rahatlamanızı sağlayacaktır. Yirmilik diş çekimi ağrılı bir işlem değildir. Ancak sonrasında birkaç kişi için ağrılıdır.  Diş çekimi sonrası ağrı ile baş etmek konusunda diş hekiminizin reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Süreç Hakkında Detaylar
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Süreç Nasıl Gelişir

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Süreç Nasıl Gelişir?

Yirmilik diş çekimi, çoğu insanın hayatlarının bir noktasında geçireceği yaygın bir işlemdir. Bu işlem tipik olarak bir diş hekimi veya ağız cerrahı tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle ağza çıkamayan yirmi yaş dişlerinin çıkarılmasını içermektedir. Yirmi yaş dişleri genellikle gömülüdür ve diş eti çizgisinden geçmekte güçlük çekerler. Bu da birtakım sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Yirmi yaş diş çekimi genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu işlem yaklaşık 30 dakikada tamamlanabilir. Bazı kişiler bu işlem için sedasyon gerektirebilir. İyileşme süresi genellikle yaklaşık bir haftadır ancak kişiye göre değişebilir. Yirmi yaş dişinin çekiminden sonra, iyileşme sırasında ne beklemeniz gerektiğini ve ameliyat sonrası ağzınıza nasıl bakacağınızı anlamak önemlidir.

Yirmilik diş çekiminin en sık görülen komplikasyonu şişlik ve ağrıdır. Yüz ve boyunda şişlik herhangi bir ağız cerrahisinden sonra normaldir. Ancak hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Buz paketleri şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra ağrı da normaldir, ancak zamanla kademeli olarak azalmalıdır. Yirmi yaş dişi çekildikten sonra enfeksiyon nadirdir. Ancak hastanın bağışıklık sistemi zayıfsa veya işlem sırasında komplikasyonlar varsa ortaya çıkabilir.

14 Haz, 2022

Sabit Protez

Sabit protez uygulaması, eksik veya aşırı kayıp dişlerin, dişin dokusuna ve rengine benzer bir malzeme kullanılarak yerine konulması işlemidir. Kişiye doğal diş görünümü ve işlevi kazandırır. En çok tercih edilen… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir