Blog
Henüz Yorum Yok

Restoratif diş tedavisi nedir? Restoratif diş tedavileri, diş eksikliklerinin üstesinden gelmenize ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu tedaviler, çürük, hastalık veya travma nedeniyle zarar görmüş dişleri restore etmek için kullanılabilir. Ayrıca kırık veya kırık dişleri veya eksik dişleri onarmak için de kullanılabilirler.

Restoratif diş hekimliği sadece hasarlı dişleri düzeltmekle ilgili değildir. Ayrıca, zayıf veya çürümüş dişleri güçlendirerek daha fazla hasarı önlemekle ilgilidir. Böylece gelecekte daha az kırılmaları olasıdır. Restoratif diş tedavisi, ağız sağlığınızı iyileştirmenin, özgüveninizi geri kazanmanın ve görünümünüzü iyileştirmenin etkili bir yolu olabilir. Tüm restorasyonların ameliyat gerektirmediğini hatırlamak önemlidir; çürüme veya diğer faktörlerin neden olduğu hasarın boyutuna bağlıdır.

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi eksik dişlerin veya diğer diş restorasyonlarının değiştirilmesine odaklanan bir diş hekimliği alanıdır. Bu tedaviler bir kuron, köprü, inley ve onley uygulamalarını içerebilmektedir. Restoratif diş tedavileri ayrıca diş implantlarını ve diğer diş değiştirme yöntemlerini de içerir. Restoratif diş hekimleri kozmetik ve genel diş hekimliğinde uzmandır. Ancak restorasyonların yerleştirilmesi, yapımı ve bakımı konusunda özel eğitime sahiptirler. Bu da restoratif diş tedavisi sürecinin son derece profesyonel bir süreç olarak karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır.

Bilindiği üzere “Restorasyon” terimi, kaybedilen diş yapısını porselen veya altın alaşımları gibi yapay malzemelerle değiştiren herhangi bir uygulamayı ifade etmektedir. Restoratif uygulamasının amacı, fonksiyon, estetik ve görünümü iyileştirirken sağlıklı dişleri mümkün olduğunca uzun süre korumaktır. Restoratif diş hekimliği, dişlerin korunması, restorasyonu ve değiştirilmesine odaklanan diş hekimliği alanında bir uzmanlık alanıdır. Restoratif diş hekimliğinde uzmanlaşmış bir diş hekimi, hasarlı dişleri onarabilir ve hasarlı restorasyonları onarabilir veya değiştirebilir.

Restoratif diş hekimleri, eksik dişlerin yerine diş implantları da sağlayabilir. Ayrıca diş etlerinin dişlerden çekilmesine neden olabilen bir diş eti enfeksiyonu olan periodontal hastalığı teşhis edebilir ve tedavi edebilirler. Bütün bu bilgiler ışığında restorasyon diş tedavisi gündeme geldiği zaman geniş kapsamlı bir faaliyet alanının varlığından söz etmek mümkün olmaktadır. Peki, son derece üst düzeyde bir işlem olarak karşımıza çıkan restoratif diş tedavisi nasıl yapılmaktadır? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Restoratif Diş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüz itibariyle restoratif diş tedavisi gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı bir çalışma alanının çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada restoratif diş hekimleri, aşağıdakileri içeren bir dizi tedavi sunmaktadır;

Diş kronları, mevcut bir dişi güçlendirmek ve daha fazla hasardan korumak için üzerine yerleştirilen sabit bir başlıktır. Kronlar genellikle, kapsamlı tedavi gerektiren ciddi çürük veya kırık dişler için veya travma veya kaza nedeniyle dişin bir kısmı kaybedildiğinde kullanılmaktadır.

Diş köprüleri, bir boşluğun her iki tarafında bitişik doğal dişlere sırayla yapıştırılan iki yapay dişten oluşur. Dolayısıyla diş köprülerinin diş restorasyonu konusunda üst düzede bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Restoratif diş tedavisi, hasarlı dişlerin onarılması işlemidir. Bu, boşlukların doldurulmasını, çürüklerin giderilmesini ve çevredeki sağlıklı dişlere uyması için aşınmış dişlerin oluşturulmasını içerebilmektedir.

Restorasyon, hasarın ciddiyetine bağlı olarak çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Bunlar, özel bir tip yapıştırıcı kullanılarak dişe yapıştırılan kompozit reçineden, dişin önüne sabitlenen veya arkadan vidalanan porselen kaplamalara veya kuronlara kadar çeşitlilik gösterir.

Diş implantları, eksik dişleri değiştirmek için başka bir seçenektir. Bunlar, çene kemiğinize implante edilen ve daha sonra bir taç veya köprü ile kapatılan titanyum çubuklardır. İmplant, yeni dişiniz veya yapay dişleriniz için bir çapa görevi görmektedir. Böylece gülümsemenizi kaybetme korkusu olmadan tekrar normal şekilde çiğneyebilirsiniz!

Restoratif Diş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır Hakkında Detaylar
Restoratif Diş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Restoratif Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Önerilmektedir?

Restoratif diş hekimleri, ciddi boşlukları ve kırık dişleri tedavi etmenin yanı sıra, minenizdeki renk değişikliği ve çatlaklar gibi daha küçük diş problemlerini de tedavi edebilir. Çoğu restoratif işlem, dişinizin çürük alanlarını çıkarmayı, onları doğal diş minenizin rengine uyan malzemelerle doldurmayı ve ardından bunları bir reçine veya kompozit malzeme ile kapatmayı içermektedir.

Restoratif diş tedavisi bir dizi farklı prosedürü içerebilmektedir. Kronlar, çürük veya travma nedeniyle zarar görmüş diş yüzeylerinin üzerine yerleştirilen küçük kapaklardır. Kronlar genellikle hasarlı dişleri orijinal formlarına ve işlevlerine geri döndürmek için kullanılır. Gevşek dişleri stabilize etmek için köprüler kuronlarla birlikte de kullanılabilir.

Protezler ve parsiyeller, eksik dişlerin yerini alan veya eksik dişlere alternatif olarak hizmet veren çıkarılabilir apareylerdir. Akrilik reçineden veya metal alaşımlardan yapılabilirler. Eksik dişler ve ağız çatısında bulunan diğer yapıların yerine de parsiyeller kullanılabilir.

Restoratif diş tedavisi, hasar görmüş veya çürümüş dişlerin restore edilmesi işlemidir. Restorasyonların amacı, gülümsemenizin görünümünü ve işlevini iyileştirmektir. Diş restorasyonları porselen, plastik ve metal dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir.

Bazı durumlarda, eksik dişleri değiştirmek veya kalan dişleri daha fazla hasardan korumak için diş restorasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle durumlarda üst düzeyde bir restoratif diş tedavisi hizmeti alıyor olmak; tam da beklentinizi karşılayan bir hizmeti almanızı mümkün kılacaktır.

Restoratif Diş Tedavisinin Farklı Türleri Nelerdir?

Yeni nesil uygulamaları beraberinde getiren restoratif diş tedaviler farklı uygulamaların devreye girdiği yeni nesil bir tedavi şeklidir. Dolgular, köprüler ve kaplamalar, restoratif diş tedavilerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Dolgular; diş çürüğünün neden olduğu boşlukları onarmak için kullanılmaktadır. Dolgu malzemeleri arasında porselen, plastik ve altın alaşımları; mevcut dişlerle uyum sağlayan diş rengindeki dolgulardan, doğal diş rengiyle kolayca uyum sağlayan daha belirgin gümüş amalgam dolgulara kadar çeşitlilik gösterir.

Köprüler, bitişik dişlere destek sağlamak için bir veya daha fazla eksik dişin üzerine yapıştırılan sabit bir apareydir. Köprüler genellikle aynı bölgede birden fazla diş kaybı olduğunda ve komşu dişler için önemli olduğunda kullanılmaktadır.

23 Haz, 2022

Flap Operasyonu

Diş ve diş etlerinin çevresinde oluşan sert ve yumuşak dokular rahatsızlığa neden olabilir. Tıp dünyasında diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak bilinen bu tür sorunların tedavisi, günümüz tıp dünyasının gelişmesiyle mümkün… Devamını Oku
04 Haz, 2022

Diş Çekimi Sonrası İyileşme 

Birçok ağız sağlığı sorunu dişlerin çekilmesine neden olabilir. Hasar görmüş veya tedavisi mümkün olmayan ağız hastalıklarına sahip dişlerin çekimi için diş hekimine giderek hızlı ve kolay bir şekilde diş çekimini gerçekleştirebilirsiniz. Devamını Oku
21 Ağu, 2022

Diş Taşı Tartar Nedir Neden Oluşur?

Diş taşı ya da tartar nedir? Tartar, dişlerde oluşan sert bir yiyecek ve plak birikimidir. Tartar, dişler üzerinde oluşan sert bir tortudur. Kalsiyum, fosfor ve tükürükte bulunan diğer maddelerden oluşur.… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir