Blog
Henüz Yorum Yok

Porselen diş kaplama uygulamaları  son zamanların gözde uygulamaları arasında yer almaktadır. Porselen diş kaplama, dişlerinizin görünümünden memnun olmadığınızda başvuracağınız etkili çözümlerden biridir. Uzun süreçli bir işlem gerektirdiği gibi fiyatlar değişkendir.

Bundan dolayı şayet porselen diş kaplaması yaptırmayı istiyorsanız, kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanız önerilmektedir.

Diş kaplama çeşitleri içinde en göze çarpan uygulama porselen diş kaplama uygulamasıdır. Bu konuda hekiminiz size en uygun olanı önerecektir. Porselen diş kaplama; diş kırıklarına, çarpık dişlere, dolgu ile çözülemeyen çürükler, eksik dişler için ve estetik amaçlı yapılan ve diş ömrünü uzatan bir uygulamadır. Uzun ömürlü olmasında kullanılan malzeme ve hekim seçimi önemlidir. Diş sağlığınızı önemsiyor ve rahatça gülmek istiyorsanız işte detaylar;

Porselen Kaplama Nedir?

Porselen kaplama nedir? Beslenme alışkanlıkları, ağız bakımı ve genetik rahatsızlıklar dişlerin yapısını etkilemektedir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan dişlerde sararma, çürüme ve aşınma gibi problemler yaşanır. Bu da pek çok diş ve diş eti hastalıklarını beraberinde getirir. Diş kaplamalı ile diş sağlığını korumak ve estetik kaygıları gidermek mümkün olmaktadır. Böyle durumlarda dişlere porselen kaplama tekniği uygulanmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Nedir ?

Porselen diş kaplama nedir? Farklı nedenlerden dolayı, dişlerde aşırı madde kaybının yaşanmasına bağlı olarak uygulanan yeni nesil diş kaplama uygulamasına porselen diş kaplama denir.

Porselen diş kaplamanın; dişteki aşırı madde kaygınının etkili bir düzeyde giderilmesini mümkün kıldığı bilinmektedir. Bu durum özellikle farklı nedenlere bağlı olarak porselen diş kaplamalara olan ilgiyi de arttırmaktadır. Günümüz koşullarında porselen diş kaplamanın estetik görsellik noktasında üst düzeyde bir kabiliyeti ortaya koyuyor olması da bu tür uygulamaların son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılar.

Beslenme bozuklukları, genetik faktörler ve diğer çevresel faktörler diş sağlığı için oldukça önemlidir. Eğer diş temizliğine gerekli özen göstermezseniz zamanla dişlerinizde sararma, dökülme, ağrı veya çürüme meydana gelebilir. İşte dişte yer alan hasarları ve kusurları ortadan kaldırmak ve daha estetik bir görünüme ulaşmak için yapılan tedaviye porselen diş kaplama tedavisi denilmektedir. Bu tedavi yöntemi, sadece hasarlı olan dişlere uygulamaktadır. Sağlıklı dişlere tedavi uygulanması yanlış tedavi sonuçlarına yol açabilmektedir.

Kompozit ve Porselen Diş Kaplama Arasında ki Farklar

Dişlerin özellikle ön taraflarını ince bir şekilde ve diş renginde özel bir materyalle sarılmasına diş kaplama denilmektedir. Bu kaplama iki şekilde yapılmaktadır. Kompozit diş kaplama ve en kullanışlı ve en çok tercih edilen porselen diş kaplama tedavileridir. Her iki tedavinin ortak noktası, her ikisinin de kalıcı olmasıdır. Ancak porselen kaplama diğer tedavi yöntemine göre daha dayanıklıdır. Aynı zamanda en doğal diş görünümü de porselen kaplama ile mümkündür.

Kompozit diş kaplamalar uzun süreden bu yana uygulanan diş kaplama uygulamaları arasında yer almaktadır. Porselen diş kaplamalar da yakın zamanda popüler olmuş nitelikli diş kaplama uygulamaları arasında yer alır. Sonuçları açısından porselen diş kaplamanın etkili bir başarıyı ortaya koyması bu tür kaplamalara olan ilgiyi de arttırmaktadır. Günümüz koşullarında porselen diş kaplama uygulamasının etkili bir düzeyde yapılması noktasında farklı teknik ve yöntemlerin devreye girdiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Porselen Kaplama Ne İşe Yarar?

Porselen kaplama nedir? Dişlerde meydana gelen estetik bozukluklar, birçok insan için oldukça can sıkıcı bir durum oluşturmaktadır. Dişlerdeki estetik görünümü gidermenin en etkili yollarından biri ise porselen kaplama yöntemidir. Güzel bir gülüşü sağlamasının yanı sıra ağız fonksiyonlarının yerine getirilmesinde de çok büyük katkı yapmaktadır.

Kişilerin diş rengi ve biçimine uygun olarak yapılan porselen kaplamadan yapılan dişler için yüksek kaliteye sahip malzemeler kullanılmaktadır. Porselen kaplama nedir? Porselen malzemeden üretilen kaplama maddesinin, diş üzerine uygulanması işlemine porselen kaplama denmektedir.

Porselen Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Porselen dişler, dört şekilde uygulanır. Porselen, porselen seramik, metal alaşımlı porselen ve ön arka diş kaplamadır. Bu yöntemlerden bir tanesi hasta ve doktor tarafından uygun olan tedavi belirlenir. Sonrasında ilk olarak kapamaların büyüklüğüne ve yapısına göre hasarlı dişler törpülenir. Ardından törpülenen dişlere kalıp dökülür ve diş etine en uyumlu diş kalıbı çıkartılır.

İlgili Link: Porselen Lamina Nedir?

Daha sonra bu kalıp porselen işlenmek üzere tıbbi laboratuvara gönderilir. Bu işlem 1 hafta en geç 2 hafta içerisinde gerçekleştirilmektedir. Kalıplar hazır hale geldiğinde ise tedavi işlemine başlanır. Tedaviye ilk olarak hastanın ağrı, sızı veya acı çekmemesi için lokal anestezi yapılır. Bu esnada kalıpların uygunluğu ve rengi kontrol edilir. Son aşamada ise özel diş yapıştırıcısı kullanılarak kalıplar kalıcı olarak dişlere yapıştırılır.

Porselen kaplamanın yapım aşamaları şöyledir;

 • Kaplama işleminin yapılacağı diş, doktor tarafından tıbbı cihazlar yardımı ile temizlenir.
 • Kaplama işleminin sağlıklı olması için diş üzerine gerekli olan inceltme işlemi yapılır.
 • Kalıp alma işlemi yapılır.
 • Alınan kalıp, istenen ölçüler ile beraber laboratuvara gönderilir.
 • Üretim süreci başlar. Genellikle bu süre on beş gündür.
 • Üretim aşamasında, hastaya bekleme süresi sonuna kadar kullanması için geçici kaplama işlemi uygulanır.
 • Üretim aşaması sonunda, diş hekimi kaplamaları hastanın ağzına yerleştirir ve provaya başlar. Prova neticesinde hasta problem yaşar ve diş hekimi bu problemi gideremez ise; kaplama tekrar laboratuvara gönderilir.
 • Laboratuvardan parlatılmış bir şekilde son hali ile gelen kaplama, özel bir yapıştırıcı kullanılarak hastanın dişlerine yapıştırılır ve işlem sonuçlandırılır.

Porselen Kaplamanın Uygulanabileceği Durumlar Ve Tercih Nedenleri

Porselen kaplama hangi durumlarda tercih edilebilir;

 • Hafif ya da orta dereceli çapraşık dişlerin düzeltilmesinde kullanılır.
 • Eksik diş bulunması durumunda kullanılır.
 • Normal dolguların yeterli olmadığı çürük dişlerin tedavisinde kullanılır.
 • Belirgin diş kırıklarının tedavi edilmesi işleminde kullanılır.
 • Estetik açıdan problem oluşturan dişlerin tedavisinde kullanılır.

Porselen Diş Kaplama Aşamaları

Özellikle porselen diş kaplamasının son derece titiz bir şekilde uygulanması şarttır. Bu tür uygulamaların başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için mutlaka tecrübeli bir diş hekiminden hizmet almak şarttır. Kaplamanın yapılması için dişinizin uygun koşullara getirilmesi sağlanır; varsa diş ve diş eti problemlerinin giderilmesi gerekir.

Dolgu ve diş temizlenmesi gibi işlemler yapılır. Sonrasında Diş diziliminiz için röntgen çekimi aşamasına gelinir. Devamında Gerekli görülürse uyuşturulma işlemi uygulanır. Porselen kaplamanın doğal görünmesi ve yerleştirilmesi için, diş inceltilmesi ve diş minesinde yer açma işlemi yapılır.

Porselen Kaplama Fiyatları
Porselen Kaplama Nedir

Kalıp Alma Aşamasında dişinizin ölçüsü ya da kalıbı alınıp, size uygun renk seçimi ile birlikte laboratuara gönderilir. Süreç, normal şartlarda 2 – 4 hafta haftayı bulacağından, kullanmanız için size geçici kaplama takılır.

Bir sonraki randevuda hekiminiz prova işlemine geçer, sorun olması durumunda tekrar laboratuara gönderilir ve sorun giderilir. Kaplama provasında her şey uygunsa, parlatma işlemi sonrasında, diş için özel geliştirilen yapıştırıcı ile diş üzerine sabitlenir.

Kullanılan yapıştırıcının kalitesi, uzun süreli sorunsuz kullanım için önemlidir zira düşük kalite zamanla kaplamanın yerinden oynamasına sebep olur ve ağızda hoş olmayan koku oluşabilir. Son olarak hekiminiz kontrol için size tekrar randevu verebilir. Böylece porselen diş kaplama başarılı bir şekilde uygulanmış olur.

Porselen kaplama ve diğer tüm diş tedavilerinin fiyatı Türkiye Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemleri ve kullanılacak diğer malzemeler fiyatta farklılıklar oluşturabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama Avantajları

Üst düzeyde bir performans ortaya koyabilme kabiliyetine sahip olan porselen diş kaplama pek çok avantajı kullanıcısına sunabilen bir uygulamadır. Bundan dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih edilen porselen diş kaplama avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Porselen diş eti için uygun olandır
 • Kaplamalar diş ömrünü uzatır ve dişinizi korur
 • Porselen kaplamalar lekelere karşı daha dayanıklıdır
 • Ortalama ömrü, kaliteli malzeme ve işçilik ile 7 ila 15 yıl arası değişir.
 • Kaplamalar bakım açısından daha kolaydır, diş ipi kullanımı konforu artırır
 • Dişlerinizin görünümünü iyileştirir ve güzel gülümsemelere sahip olursunuz
 • Daha beyaz görünen dişlere sahip olup, çarpık dişlerin düz görünmesini sağlar

Porselen diş kaplamaların sorunsuz bir şekilde uygulanması, hekim tecrübesine, uygulanan tekniğe ve klinik ortamına göre farklılık göstermektedir.

Kaplama İşleminin Dezavantajları Nelerdir?

Kaplama işleminin de diğer pek çok işlem gibi bazı dezavantajları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Diş beyazlatma işlemi kaplama yapılmadan önce yapılmalıdır. Yüzde yüz renk uyumu sağlanamaz.
 • Çok nadir olmakla beraber kaplama düşebilir, bunun yaşanmaması için sert gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Diş sıkan ve gıcırdatan kişiler için porselen kaplama uygun olmayabilir.
 • Sıcak ve soğuk gıdalara karşı hassaslık yaşanabilir.
 • Kaplama hasar gördüğü takdirde tamir imkânı yoktur.

Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Porselen kaplama işleminden sonra hasta günlük hayatına çok çabuk dönmektedir. Yeme içme işlemlerini gerçekleştirebilir. Hasta uygulama yapıldıktan bir süre sonra sertlik hissedebilir. Ancak birkaç gün içerisinde yemek yeme işlevinin devam etmesi, diş bakımı ve diş fırçalama işlemlerinin düzenli yapılması neticesinde yaşanan bu sertlik geçecektir.

Porselen Diş Kaplamasından Sonrasında Diş Bakımı

Kaplama işleminden sonra anestezi etkisini kaybetmesinin ardından hasta normal bir şekilde yemek yemeye ve içmeye devam edebilir. Tedaviden sonra birkaç gün dişte sert bir hissiyat oluşabilir ki bu durum gayet normaldir. 3 gün içinde diş fırçalamanıza özen göstermeniz halinde bu sert histen kurtulacaksınız. Eğer bu his 1 hafta içerisinde geçmezse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Diş kaplamalarınızın uzun ömürlü ve bakımlı görünmesi için yapmanız gerekenler:

 • Sert nesneler (kalem, buz vs.) çiğnemeyin.
 • Nispeten meyveler ve diğer sert gıdaları tüketirken arka dişlerinizi kullanın. Yumuşak gıdaları tüketmek için ise ön dişlerinizi kullanın.
 • Her gün mutlaka yumuşak fırçalı diş fırçasıyla günde en az 2 kere (sabah ve akşam) dişlerinizi fırçalayın.
 • Spor yaparken ağız ve diş koruyucusu kullanın.
 • En küçük diş problemlerinde beklemeden mutlaka doktorunuza başvurun.

Porselen Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Porselen dişlerin ömrü, hastadan hastaya göre değişmektedir. Hasta ağız ve diş sağlığına ne kadar çok dikkat ederse porselen dişler ise o kadar uzun ömürlü olacaktır. Tedavinin uzun yıllar kalıcı olabilmesi için diğer bir önemli husus ise doktor kontrolüdür. Bu kontroller haftalık, aylık ve yıllık periyotlarda yapılmaktadır.

İlgili Link: Ağız Gargarası Nasıl Kullanılmalı?

Bu kontrollerin zamanı gediğinde mutlaka aksatmadan gitmenizde büyük fayda vardır. Bu kontrollerde dişler yenilenerek törpülenir ve ilk günkü görünümüne döner. Eğer bu iki önemli konuya dikkat edilirse bir porselen kaplama diş, ortalama olarak 10 veya 15 yıl gibi bir sürede kullanılabilir. Bu süre hem ön hem de arka dişler geçerlidir.

Porselen Kaplamanın Ömrünü uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Porselen kaplama nedir? Pek çok kişi tarafından araştırılır. Bunun yanı sıra porselen dişin ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler vardır. Bunlar;

 • Sert objelerden uzak durulmalıdır.(Kalem, buz ısırmak, tırnak yemek gibi).
 • Sert gıdaların tüketilmesi için arka dişler, yumuşak gıdaların tüketilmesi için ise ön dişler kullanılmalıdır.
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi yaşayanlar; retainer kullanmalıdır.
 • Dövüş sporu ve aksiyon sporları ile uğraşanlar ağızlık kullanmalıdır.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Yukarıda bahsedildiği gibi porselen diş kaplama 4 farklı yolla yapılmaktadır. Bu yollardan her birinin fiyatı birbirinden farklı olup en uygun tedavi yöntemi metal alaşımlı diş tedavisidir. Öte yandan en pahalı tedavi ise porselen alaşımlı diş kaplama tedavisidir. Ayrıca fiyatlar şu etkenlere göre de değişmektedir:

 • Kaplanması gereken yani hasarlı diş sayısıyla fiyatlar doğru orantılıdır. Ne kadar çok tedavi edilmesi gereken diş varsa tedavi fiyatı da o kadar artış gösterir.
 • Seçtiğiniz doktorda fiyatları doğrudan etkilemektedir. Günümüzde çok sayıda insanın diş konusunda tedavi alıyor olmasından dolayı birçok diş doktoru hizmet vermektedir. Bu nedenle her hekim farklı fiyatlar sunmaktadır. Eğer bu tedavi yöntemini yaptırmak istiyorsanız mutlaka geniş kapsamlı bir pazar araştırması yapmanız gerekmektedir.
 • Fiyatları etkileyen son etmen ise kontrol masraflarıdır. Bu etmen tedavi sırasında doğrudan fiyatları etkilemese de ilerleyen yıllarda dolaylı olarak fiyatları etkilemektedir. Tedavi sonrasında ki ilk bir yıl için kontroller ücretsizdir. Ancak sonraki yıllarda ki kontroller ücretli olup bu ücretlerde hekimden hekime değişiklik göstermektedir.

Özellikle porselen diş kaplama gündeme geldiği zaman hem hasta konforu açısından hem de sonuçları açısında üst düzeyde bir performans karşımıza çıkmaktadır.

2022 Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen kaplama ve diğer tüm diş tedavilerinin fiyatı Türkiye Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemleri ve kullanılacak diğer malzemeler fiyatta farklılıklar oluşturabilmektedir.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafınca diş sağlığı için her sene fiyat listesi revize edilir. Bunun dışında kullanılacak malzemeye göre, fiyat değişkenliğinin çeşitli olduğu bir maliyet çıkabilir.

 Buna göre 2022 porselen diş kaplama fiyatları:

 • Uygulamanın kaç dişe yapılacağı,
 • Porselen maliyetine,
 • Kliniğin kendi belirlediği tarifeye göre,
 • Uygulayacak hekimin uzmanlığına,
 • Başka işlem gerekip gerekmediğine göre değişmektedir.

 Ancak, her dişin yapısı ve tercih edilen kaplamaya göre, örneğin yaprak porselen kaplama daha fazla maliyet içereceğinden net fiyatlama yapmak doğru değildir. Bütçenize ve istediğiniz porselen diş kaplama için hekiminiz ile görüşmeniz daha uygun olacaktır.

15 Haz, 2022

Sararmış Dişler Kabusunuz Olmasın

Sararmış dişler ve diş sararması günümüzde en sık rastlanan ağız ve diş sağlığı şikayetleri arasına girer. Dişlerin sararması farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ancak sebebi ne olursa olsun kötü bir… Devamını Oku
12 Mar, 2022

Çene Eklemi Sorunları

Omurgaya ve dişlere yakın olan çene eklemi bu bölgelerde de bazı rahatsızlıklardan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Eklem, normal biri için günde soluk alıp verme, yutma ve çiğneme gibi fonksiyonları yerine getirmek için… Devamını Oku
19 Tem, 2022

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Tükürük tadı iyileştirir ve çiğnemeyi ve yutmayı kolaylaştırır. Ayrıca tükürükteki enzimler de sindirimi destekler. Azalan tükürük ve bunun sonucunda oluşan ağız kuruluğu, diş ve diş eti sağlığı, iştah ve diyetten alınan… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir