Blog
Henüz Yorum Yok

Kanal tedavisi yapılan diş neden ağrır? Kanal tedavisi olan kişiler, bundan sonra ağrının neden olduğunu sıklıkla düşünür. İşlem ardından ilk birkaç hafta sonrasında, hafif ağrılar gözlemlenebilir. Bunun dışında çiğneme esnasında da hassasiyet yaşanabilir. Zira dişlerin de, vücudumuzda bulunan her doku gibi iyileşmeye ihtiyacı vardır.

Kanal tedavisi ciddi biçimde çürüyen yahut enfekte olan dişin kurtarılması, onarılması için yapılan bir işlemdir. Bu esnada sinir ve diş özü alınmakta, dişin iç kısmı temizlenerek doldurulmaktadır. Şayet erken bir dönemde başlanırsa kurtarma olasılığı daha yüksektir.

Eğer dişiniz ağrıyorsa ve bunu ihmal ederseniz hem çevredeki dokulara yayılacak hem de diş kaybedilecektir. Bu nedenle kanal tedavisi yapılan dişim ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız ve işlem ardından bir süre geçmişse diş hekiminize görünmeniz tavsiye edilir. 

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Yaşanır?

Kanal tedavisi ardından hafif bir diş ağrısı normaldir. Tedavi sürecinde beklenen bir durumdur. Diş etrafında bulunan dokuların iyileşmesi nedeniyle orta şiddete kadar ağrılar gözlemlenebilir. Bunlar yaklaşık bir hafta gibi bir süreçte, azalarak ortadan kaybolmaktadır. Sinirleri alınmış diş ağrır mı sorusuna bu nedenle olumlu yanıt verilebilir.

Diş hekiminiz, size bunları dindirmek için bir takım ağrı kesiciler de reçete edebilir. Kanal tedavisi ardından ilgili bölgenin ağrıması farklı nedenlere dayanır. İşlemin başarısız olması, kişilerin dikkat etmesi gerekenlere özen göstermemesi bunun sıkça görünen nedenleri arasındadır.

Bunun yanı sıra tedavinin bakteri ya da enfeksiyon kaynağını tam olarak giderilmemesi de aynı sonuca nedenle olabilir. Kişilerin dişinin herhangi bir sebeple çatlaması da kanal tedavisi ardından şiddetli ağrı durumlarına neden olabilir.

Eğer bir hafta gibi bir süre geçmişse ancak ağrılar azalmadan devam ediyorsa, diş doktorunuza görünmeniz önerilir. Geç kalınması dişin ciddiyetini arttırabileceği için hızlı olunması gerekir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nedenleri

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Kanal tedavisinin başarısız olması büyük olumsuzluklar doğurur. Başarısız kanal tedavisi belirtileri bilinirse diş hekimine daha kısa sürede gidebilir, böylece çözüm alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken maddelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  1. Dişlerde renk değişiminin görülmesi
  2. Çene yapısında kayma gibi bir takım problemler
  3. Sinüs sorunlarında artış gözlemlenmesi ve bunu takip eden baş ağrıları
  4. Sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı hassasiyet oluşması
  5. Diş etlerinde iltihaplanma, şişme gibi durumların yaşanması

Kanal tedavisi başarısız olursa ne olur bu gibi sonuçlara sahiptir. Bunun sebepleri oldukça geniş olup bazıları şu şekildedir;

  1. Kanal tedavisi ardından diş etinin üzerindeki bölümü korumak için yapılan mührün bozulması, böylece bakterilerin diş köklerine inmesi
  2. Kanal tedavisi ardından dişin üst kısmına kron yerleştirilmesinin uzun sürmesi
  3. Tedavi sırasında diş kanalının tam olarak temizlenmemesi
  4. Tedaviden kısa bir süre sonra, tedavi bölgesine darbe alınması

Dolayısıyla bu gibi konulara dikkat etmeniz şarttır. Böylece kanal tedavisi daha başarılı olabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisinin başarılı olmasında hastalar da büyük bir önem taşır. Doktorun tavsiyelerine uyulup uyulmadığı dolayısıyla önemlidir. Kanal tedavisi sonrası ne yapılmamalı diyorsanız, ilk olarak doktorunuzun belirttiği noktalara önem göstermeniz gerekir. Bu bakımdan özel bir takım ilaçlar reçete edilmişse, gösterildiği şekilde kullanılmalıdır.

Kanal tedavisi ardından en az 24 saat boyunca alkol, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. Zira apse yapma olasılığı yer alır. Bu gerçekleşirse tüm süreç de başa alınacaktır. Kanal tedavisi hangi dişe uygulanmışsa, yaklaşık 24 ile 72 saat arasında iyileşme süreci tamamlanana kadar sert şekilde bastırılmamalı, kuvvet uygulanmamalıdır.

Bazı durumlarda kanal tedavisi tek bir seansta tamamlanmayabilir. Bu durumda ikinci seans hangi tarihte belirtilmişse buna özen göstermeniz şarttır. Ağrı kesilse bile tedaviye asla ara verilmemelidir. Zira tekrarlama riski her zaman bulunur.

Kanal tedavisinden sonra diş fırçalama da bölgeye zarar vermeden, yavaş ve nazik bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kanal tedavisi tamamlanmış, ancak büyük bir ağrı bulunuyorsa doktorunuza müracaat etmeniz önerilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Yaşayanlar Ne Yapmalı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Kanal tedavisi yaptıran kişiler, bunun sonrasında oluşan ağrıdan sık sık şikayet eder. Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrıya ne iyi gelir de bu bağlamda hemen hemen birçok hasta tarafından sorulur.

Eğer doktorunuz bir ağrı kesici vermişse, bunu doğru bir şekilde kullanmanız ağrıya çözüm olabilir. Evde yapılabilecek bazı yöntemler olsa da dikkatli olmanız şarttır. Zira vücudunuz alerjisi olan bir maddeyi kullanmak, sorunların büyümesine neden olabilir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı nasıl geçer diyorsanız, diş hekiminizi tekrar ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Yeme İçme Nasıl Olmalı?

Kanal tedavisi ardından nelerin yenip içileceği de büyük bir önem taşır. Burada ilk olarak kanal tedavisi olduktan sonra ne zaman yemek yenir bilinmelidir. Tedavi ardından 2 saat süresince bir şey yenmemeye özen gösterilmelidir.

Bunun yanı sıra sert, çıtır ve yapışkan yiyeceklerden kaçınmalı, çok soğuk ve çok sıcak besinlerden, yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çiğneme de ağzın tedavi edilmeyen bölgesi ile olmalıdır.

16 Mar, 2022

Çene Ağrısı

Çene ağrısı yemek yemeyi, konuşmayı, esnemeyi ve gülmeyi zorlaştıran bir ağrı çeşididir. Sakız çiğnerken de çenenizi zorlayacak ve günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkileyebilen bir ağrıdır. Kısa süreli olarak aslında… Devamını Oku
28 Mar, 2022

Çene Tümörü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çene tümörü çene kemiğinde, ağız ve yüzün yumuşak dokularında olan lezyonlardır.  Bu çene tümörleri her kist ve tümörde olduğu gibi büyüklük ve şiddetlerine göre farklılık gösterebilir. Genelde korkulacak derece olmayan… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir