Blog

Diş neden ağrır? Diş ağrısı, bir kişinin ağızda akut ağrı yaşadığı bir durumdur. Enfeksiyon, yaralanma ve çürüme dahil olmak üzere herhangi bir sayıda sorundan kaynaklanabilir.

Diş ağrısına genellikle şişlik, kızarıklık ve sıcaklığa duyarlılık gibi diğer semptomlar eşlik eder. Her biri kendi özel nedeni ve tedavi rejimi olan bir dizi farklı diş ağrısı türü vardır. Peki, diş ağrısına ne sebep olur? İşte detaylar!

Diş Ağrısına Ne Sebep Olur?

Diş ağrısına çürük veya enfekte olmuş çatlak bir diş neden olabilir. Özellikle diş ağrısı gündeme geldiği zaman aşağıdaki sebepler ilk olarak karşımıza çıkmaktadır;

  • Apseler
  • Çürükler
  • Diş eti iltihabı

Apseler En Önemli Sebepler Arasında Yer Alır!

Apseler diş kökü çevresinde oluşan irin cepleridir. Genellikle bir enfeksiyonun diş etlerinden veya çene kemiğinden kemiğe yayılmasından sonra gelişirler. Diş ağrısı, birçok insanın yaşadığı yaygın bir sorundur. Acı verici ve can sıkıcı olabilir! Ancak neyse ki genellikle ciddi bir durum değildir. Çoğu durumda, diş çürümesi veya diş eti hastalığının neden olduğu ağrı kendi kendine veya tedavi ile ortadan kalkar.

Diş ağrısı yaşamanızın birçok farklı nedeni vardır. Bunun en yaygın nedeni, dişlerinizin yüzeyine zarar veren bir şey yemiş olmanız veya diş minesinin altında bir boşluk oluşmasıdır. Bu, yemek yerken, sıcak veya soğuk içecekler içerken ve hatta dişlerinizi fırçalarken bile ağrıya neden olabilir. Burada diş apsesine benzeri bir rahatsızlık hissettiğiniz zaman mutlaka hemen diş hekiminize gitmenizde fayda vardır. Bu sayede dişteki bu sorun çürüğe dönüşmeden müdahale edebilirsiniz.

Diş Çürükleri Dişte Ağrıyı Tetikler!

Diş çürüğü, diş ağrısının en yaygın nedenidir. Çürüme, dişlerinizde bakteri ve gıda parçacıklarının yapışkan bir birikimi olan plak oluştuğunda meydana gelir. Plaktaki bakteriler, dişlerinizin sert yüzeylerine saldıran asitler üretir. Bu, küçük deliklerin oluşmasına neden olur ve tedavi edilmezse sonunda enfeksiyona yol açmaktadır.

Bir veya daha fazla dişinizde çürük varsa, dişin içindeki pulpa dokusunda enfeksiyona neden olabilir. Bu, ağrı ve şişliğin yanı sıra ağzınızda kötü bir tada neden olacaktır. Diş ağrılarına çürükler, diş eti hastalıkları ve diş çürüğü gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Diğer nedenler arasında spor yaparken dişlerinizi sıktığınızda veya yüzünüze düştüğünüzde meydana gelebilecek diş kırıkları sayılabilir. Bazı insanlar ayrıca diş çektirdikten sonra periodontal hastalık veya kuru yuvalar nedeniyle diş ağrısı yaşarlar.

Diş çürüğü, plaktaki bakteriler yiyeceklerde bulunan karbonhidratları parçaladığında meydana gelir. Bakteriler, diş minesinin yüzeyini yiyip bitiren ve boşluk (çürük) adı verilen küçük delikler oluşturan asit üretirler. Bu boşluklar diş kökünün içindeki pulpaya ulaştığında ağrı ve enfeksiyona neden olabilir. Bu da daha sonraki süreçte dış kayıplarına neden olacaktır.

Diş Eti İltihabı En Yaygın Nedenler Arasındadır!

Diş eti iltihabı; dişlerin arasında ve diş dolgularının çevresinde sıklıkla diş etlerinin kanamasına ve diş etlerinin şişmesine neden olan diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabı bazen diş eti dokusunun ve dişleri destekleyen kemik iltihabına yol açar.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Diş eti hastalığı, diş etlerinin kızarması ve şişmesi ile karakterizedir ve tedavi edilmezse zamanla dişlerin gevşemesine neden olabilir. Diş etlerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, sizi muayene etmeleri ve ne tür bir tedavinin gerekli olduğunu belirlemeleri için diş hekiminizle konuşmalısınız!

Kötü diş hijyeni, uygun şekilde tedavi edilmezse diş kaybı da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilen periodontal hastalığa yol açabilir. Diş ağrısının bir sonraki en yaygın nedeni diş eti hastalığıdır Diş eti hastalığı, dişleriniz arasındaki plak diş etlerinizin tabanında biriktiğinde meydana gelir ve dişlerinizin etrafında kemik kaybına yol açabilecek iltihaplanma ve şişmeye neden olur.

Diş eti hastalığının belirtileri, bir veya daha fazla dişinizin çevresinde kızarıklık veya hassasiyet; fırçalarken veya diş ipi kullanırken kanam yer almaktadır. Yine gevşek veya ayrılan diş etleri; ve tek başına fırçalamak ve diş ipi kullanmakla geçmeyen ağız kokusu da diş eti hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır.

Diş Çürüğünün Belirtileri Nelerdir?

Şayet bir şekilde diş ağrısı çekiyorsanız bu büyük olasılıkla dişinizdeki çürüklerden kaynaklanmaktadır.  Burada diş çürüğünüze dair belirtileri dikkate almanız her zaman önerilmektedir;

  • Soğuğa duyarlılık
  • Sıcak içeceklere ve yiyeceklere duyarlılık
  • Çiğnerken veya ağzınız kapalıyken bile ağrı
  • Dilinizle ağzınızda belirli bir noktaya bastığınızda ağrı

Diş ağrısı, herhangi bir dişi veya birden fazla dişi etkileyebilen yaygın bir diş problemidir. Ağrı, diş ağrısının nedenine bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olabilir. Diş ağrısı genellikle çürükler, diş eti hastalıkları, diş apseleri ve diğer enfeksiyonlar gibi diş problemlerinden kaynaklanır. Diğer nedenler arasında kırık dişler ve çene hizasızlığı sayılabilir.

Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ağrısının tedavi edilmesi için ilk önce tanı konulması gerekmektedir. Tanı konulması sonrasında var olan enfeksiyonun farklı dokulara yayılmasının önlenmesine yönelik olarak tedavi aşamasına geçilmelidir. Burada enfeksiyonun çene kemiğine ya da sinüslere ulaşmasıyla kan zehirlenmesi gibi önemli bir sıkıntı yaşamanız da mümkün olacaktır. Şayet diş ağrısının nedeni çürükse, çürüğün bulunduğu alan ilk önce temizlenecektir. Sonrasında dolguyla burası kapatılarak, tedavi edilmektedir. Böylece diş ağrısından kalıcı olarak kurtulmanız da mümkün olmaktadır.

23 Mar, 2022

Diş Kisti Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kistler, içerisinde iltihapları barındırdığı kadar katı, hava ve sıvı maddeleri de barındırabilir. Diş kistleri, çok yavaş oluşur ve diş kökünde ya da çene kemiğinde görülebilir. Diş kisti uzmanlar tarafından şikayetiniz… Devamını Oku
28 Mar, 2022

Çene Tümörü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çene tümörü çene kemiğinde, ağız ve yüzün yumuşak dokularında olan lezyonlardır.  Bu çene tümörleri her kist ve tümörde olduğu gibi büyüklük ve şiddetlerine göre farklılık gösterebilir. Genelde korkulacak derece olmayan… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir