Blog
Henüz Yorum Yok

Diş çatlaması, bazı dış etkenlere bağlı olarak dişlerde boylamasına enlemesine ya da çukur şeklinde oluşan çatlaklardır. Bazı çatlaklar diş yüzeyinde kalırken bazı çatlaklar da diş etine kadar uzanabilir. Bu durum büyük ölçüde hasar verebilir.

Dişlere alınan darbe, çok sert besinler tüketmek, yoğun aside maruz kalmak gibi sebepler dişlerinizde çatlaklar oluşturabilir. Bu çatlaklar bazen gözle görülemeyecek kadar küçük olsa da bazen de derin olabilir. Bu durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.  Diş çatlaklarının pek çok farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Çatlak Çizgileri: Diş minesinde görülen bu çatlaklar çok küçüklerdir. Ağrı, acı gerektirmez. Tedaviye ihtiyaç yoktur.

Eğik Supragingival Çatlaklar: Bu çatlak türü sadece tepeyi etkiler ve diş eti çizgisinin altına uzanmazlar. Genellikle ağrısız olurlar.

Eğik Subgingival Çatlaklar: Bu çatlak türü diş eti çizgisinin altına ulaşırlar. Ağrılı bir türdür. Kanal tedavisi gerektirir.

Kırık cusp: Diş dolgusu sonrasında oluşan dolgu çevresinde görülen çatlaklardır. Kuron kaplama ya da yeni bir dolguyla tedavi edilebilirler.

Eğik Kök Çatlakları: Bu çatlak türü diş yüzeyinde değil çene kemiğinde oluşur. Oldukça ağrılıdır. Tek tedavisi dişi çektirmektir.

Ayrık Çatlaklar: Bu çatlakta ise durum diş ikiye bölünmüştür. Bu çatlakta genelde dişin az bir kısmı kurtarılabilir.

Dikey Kök Çatlakları: Bu çatlak türünde çatlak diş kökünden diş tepesine uzanır. Az miktarda ağrı yapabilir. Tedavi durumu değişebilir.

Diş Çatlayınca Ne Yapılır

Diş Çatlayınca Ne Yapılır?

Dişinizde çatlak olduğundan veya kırıldığından şüphelenirseniz ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu süre boyunca dişlerinizde daha derin kırıklar çatlaklar oluşmaması için dikkat edilmesi gerekir. Diş çatlakları soğuk sıcak besinler yiyip içerken hassasiyet oluşturabilir ya da besinleri çiğnerken ağrı oluşturabilir. Bunlara da dikkat edilmelidir.

Diş Çatlağı Düzelir Mi?

Diş çatlağının seviyesine göre değişmekle beraber dişlerinize yaptıracağınız birkaç işlemle diş çatlakları düzeltilebilir. İlgili Link: Kırık Diş Sorunları

  • Bunlardan biri bonding uygulamasıdır. Bonding dişin doğal rengine uygun olarak yapılan kompozit dolgu materyalinin dişe uygulanmasıdır. Bonding sonucu doğal ve hoş görünümlü dişler elde edebilirsiniz.
  • İkinci bir işlem de dolgu işlemidir. Genelde çürüklerde kullanılan bu işlem oldukça basit ve acısız bir işlemdir. Dolgu malzemesi diş boşluğuna veya çatlağına doldurulur. Ve kısa sürede donması için makine kullanılır.
  • Eğer diş çatlağı diş etinin altına kadar ulaşıyorsa bu durumda kanal tedavisi de duygulanabilir. Tedavi sırasında dişin sert dokusunun içinde bulunan kök kanalda bulunan yumuşak doku olan pulpa ile beraber diş siniri çıkarılır. Dişin içi temizlenir ve ardından diş boşluğu tekrar doldurulur.
  • Son olarak da diş çatlağı tedavi edilemeyecek boyuta gelmişse de dişiniz çekilmek zorunda kalabilir. Diş çekim işlemi sırasında lokal anestezi kullanılır. Bu durumda hasta acı hissi duymaz.

Diş Niye Çatlar?

Diş çatlaması pek çok sebeple oluşabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Besini olması gerektiğinden daha sert ısırmak ya da çok sert besinler tüketmek,
  • Kuruyemiş midye gibi kabuklu gıdalar tüketmek,
  • Tırnak yemek,
  • Spor esnasında dişleri korumamak,
  • Dış etkenlerden (çarpmalardan darbelerden …) oluşabilen fiziksel darbeler,
  • Dişleri çok fazla sıkmak (Çoğu insan farkında olmasa da dişlerini gece uykusunda sıkar.

Bu durum diş çatlaklarına diş hassasiyetine hatta diş kırıklarına bile yok açabilir.), dişleri sürekli olarak sıkı bir şekilde birbirine kenetlemek diş çatlaklarına sebep olur.

Dişteki Çatlak Çizgiler Neden Olur?

Dişteki çatlak izleri diş gıcırdatmak, tırnak yemek, dil piercingi kullanmak, kuruyemiş gibi kabuklu gıdalar tüketmek, soda şişelerinin kapaklarını dişle açmak, spor yaparken dişleri korumamaya bağlı oluşan hasarlar, tırnak yemek, sert maddeleri ısırmak fiziksel yaralanma, dişlerin taşlanması dişte çatlak izlerine neden olur.

İlgili Link: Porselen Diş Kaplama

04 Haz, 2022

Diş Çekimi Sonrası İyileşme 

Birçok ağız sağlığı sorunu dişlerin çekilmesine neden olabilir. Hasar görmüş veya tedavisi mümkün olmayan ağız hastalıklarına sahip dişlerin çekimi için diş hekimine giderek hızlı ve kolay bir şekilde diş çekimini gerçekleştirebilirsiniz. Devamını Oku
27 Tem, 2022

Kaplama Diş Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Kaplama diş, farklı sebeplerden dolayı madde kaybına uğrayan ya da estetik nedenlerden dolayı değişik maddelerden yapılan restorasyonlara denilir. Travma ya da çürük gibi nedenler, dişlerde madde kaybına neden olabilir. Bazı… Devamını Oku
23 Mar, 2022

Diş Kisti Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kistler, içerisinde iltihapları barındırdığı kadar katı, hava ve sıvı maddeleri de barındırabilir. Diş kistleri, çok yavaş oluşur ve diş kökünde ya da çene kemiğinde görülebilir. Diş kisti uzmanlar tarafından şikayetiniz… Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.