Blog
Henüz Yorum Yok

Diş ağrıları dişlerin içinde ya da çevresinde meydana gelen ağrılara verilen isimdir. Genel olarak daha küçük çaplı gözlenen diş ağrıları bireylerin evlerinde kendiliğinden geçirebilecekleri diş eti tahrişlerinden dahi meydana gelebilir. Fakat diş ağrısı ciddi olarak da meydana gelebileceği için kendiliğinden geçmeyebilir ve alanında uzman bir isimden diş ağrısı tedavisi almak zorunda kalabilir.

Diş ağrısı nasıl geçer diyenler için birden fazla yöntem uygulanabilir. Dişlerde ya da ağızlarda meydana gelen problemlerden kaynaklanabilecek olmasından ötürü farklı yöntemler uygulanabilir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı nedir kısmında dişlerin içinde ya da çevresinde meydana gelen ağrılara genel olarak verilen isim olduğu gözlenecektir. Bazı anlarda hafif ağrılar meydana gelebileceği gibi farklı problemlerden kaynaklı olarak diş ağrısı ciddi problemleri beraberinde getirebilir. Dişlerde ya da bedende meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmemesi durumlarında oluşabilecek olmasından ötürü bir hekimden yardım almak gerekebilir.

Diş Ağrısının Olası Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısının olası nedenleri genel olarak incelenecek olduğu zaman birden fazla neden gözlenebilir. Genel olarak diş ağrısı nedenleri incelenirken;

 1. Dişlerde oluşan çürükler
 2. Dişlerin merkezlerindeki bakteriyel enfeksiyonlardan ötürü oluşan diş apseleri
 3. Diş çatlaklarının yanı sıra kırılan dişler
 4. Diş dolgularında oluşan hasar
 5. Sakız çiğneme, dişleri sıkmadan ötürü dişlerde oluşan yıpranma
 6. Diş etlerinde gözlenen enfeksiyonlar
 7. Diş ağrısının nedenleri arasında gözlenen yirmilik dişler
 8. Diş etlerinin patlaması ya da diş etlerinde diş çıkması olarak meydana gelebilir.

Diş Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısının belirtileri arasında ilk sırada adından da anlaşılacak olduğu gibi ağrılar gözlenecektir. Diş ağrısı belirtileri kapsamında dişlere uygulanan basınçlarda ya da bir şeyleri ısırırken gözlenen ağrılar daha çok olacaktır.

Dişlerin etrafında meydana gelen şişliklerin yanı sıra bedenlerde ateş ya da baş ağrısı olarak kendisini belli edebilir. Enfekte olan dişlerde kötü tatlarda akıntılar meydana gelebilirken farklı kokularda gözlenebilir. Eğer yutma gibi konularda sorunlar meydana gelirse anında hekim yardımı almak gerekir.

Diş Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Diş ağrısı nasıl teşhis edilir kısmında diş hekimlerinden destek alarak emin olunması gerekir. Diş ağrısı teşhisi sırasında uzmanlar;

Diş Ağrısı Nasıl Önlenir
 1. Ağrılar ne kadar süredir var?
 2. Ağrı nasıl meydana geliyor, keskin mi hafif mi, zonklayan mı, ne kadar acı var?
 3. Sıcak ve soğuk içeceklere karşı duyar mı?
 4. Uykuları olumsuz etkiliyor mu?

Gibi sorular karşısında çekilen BT yani tomografi yanı sıra manyetik rezonans görüntülenme ile belli olacaktır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer kısmında uzmanlar tarafından uygulanacak yöntemler vardır. Hafif ağrılar ciddi problemlerden kaynaklı olarak gözlenmiyorsa kendiliğinden geçebileceği gibi ciddi ağrılarda çekim, dolgu, kanal tedavisi gibi birçok yöntem ile tedavi edilebilir.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemler uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekir. Kişilerin kendi ön görülerine göre bir yöntem belirlemek yerine alanında uzman isimlerden destek almaları gerekir.

Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Diş ağrısı nasıl önlenir kısmında birden fazla yöntem yer alacaktır. Diş ağrılarının önlenmesi sırasında en iyi yöntem diş etlerini en iyi şekilde sağlıklı tutmaktan geçer.

Diş ağrısı önleme yöntemleri sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar;

 1. Düzenli olarak diş muayenesine gitmek
 2. Florürlü diş macunu ile dişleri gün içerisinde en az 2 kere fırçalıyor olmak
 3. Diş fırçalarını 3 ila 4 ayda bir değiştirmek
 4. Yiyecekler, kalıntılar ve plakların temizlenmesi için diş iği ya da diş arası fırçalarını kullanmak
 5. Sigara kullanmamak
 6. Meyve, sebze, protein, yağlı balık kullanımlarının düzenli, dengeli ve zengin olmasına özen göstermek gerekir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorusu diş ağrılarından şikayetçi olan birçok kişinin merak ettikleri noktalardandır. Bu yüzden çürük diş ağrısına iyi gelen yöntemler günümüzde en çok araştırılan detaylar arasındadır. Dişlerde çürümeler meydana geldiyse çürüklerin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Çürük diş ağrısına iyi gelen ilaçlar kapsamında doktor kontrolünde olması gerektiği için kişiler kendilerine göre ilaç kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Sıradan geçici yöntemlerden ziyade kalıcı çözümleri tercih etmek gerekir.

Çürük diş ağrısına iyi gelen bitkiler her ne kadar yer alsa bile kalıcı bir yöntem olmayacaktır. Bu yüzden çürük diş ağrısı çeken kişilerin en kısa sürede uzman kontrolüne girmesi gerekir. Aksi halde diş ağrıları daha çok artabilecek olduğu gibi kişilerin dişlerini kayıp etmelerine dahi neden olabilir.

Diş Ağrısının Evde Tedavi Mümkün Mü?

Diş ağrısının evde tedavisi sırasında birden fazla yöntem yer alacaktır. Diş ağrısına evde tedavi yöntemleri uygulanması doğru olsa bile kalıcı bir yöntem olmayacaktır. Sadece anlık olarak ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. Diş ağrısına evde tedavi yöntemleri sırasında;

 1. Dişleri ılık tuzlu su ile çalkalanmak
 2. %3’lük hidrojen peroksit çözeltisi kullanılarak ağızlardaki iltihapları temizlemek
 3. Bir havluya sarılan buz ile soğuk buz kompleksi uygulamak
 4. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile ağrıları ve iltihapları kısa süreli de olsa azaltmak yöntemleri uygulanabilir.

Diş Ağrısı İçin Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı için doğal ve bitkisel yöntemler özellikle o an doktora gidemeyecek durumda olan kişilerin uygulamak istedikleri yöntemler arasındadır. Her ne kadar tıbbi açıdan bir geçerlilikleri olmasa bile anlık olarak ağrıları hafifletme düşüncesinde olan kişilerin uygulamayı tercih ettikleri bilinir. Genel olarak bitkisel olan ilaçlar o an ağrıların bir nebze de olsa hafiflemesine yardımcı olur. Diş ağrısı için doğal yöntemler kapsamında birden fazla yöntem öne çıkacaktır.

Diş ağrısı için bitkisel yöntemler nelerdir kısmında analiz yapılacak olursa;

 1. Nane çaylarının sakinleştirme özellikleri anlık olarak ağrıların azalmasını sağlayabilir.
 2. Ezilerek ağrıyan diş üzerine koyulan sarımsaklar doğal antibiyotik etkisi ile o an ağrıları hafifletir.
 3. Ezilen sarımsak ve karanfil ile yapılan macunlar ile ağrıyan dişleri fırçalamak
 4. Tuz ve sirkenin karışımı ile gargara yapmak
 5. Karanfil yağlarını ağrıyan bölgeye uygulamak
 6. Vanilya özü ekstratları ağrıyan bölgelere kullanarak diş ağrısı çeken kişiler anlık olarak da olsa diş ağrılarının azalmasını sağlarlar.

Diş Ağrısı Türleri ve Diş Ağrısı Nedenleri

Diş Ağrısı
Diş Ağrısının Olası Nedenleri

Diş ağrısı türleri ve diş ağrısı nedenleri nelerdir? Diş çevresi veya dişin içinde gelişen ağrılara diş ağrısı ismi veriliyor. Diş eti tahrişlerinden daha küçük çaplı diş ağrıları ortaya çıkabiliyor. Daha ciddi ve ağır şekilde hissedilen diş ağrıları kendiliğinden iyileşme göstermeyecek ve bir diş hekimi tarafından tedavi sürecinin başlatılması ile problemin kaynağı çözülebilecektir. Diş ağrısı ile karşı karşıya geldiğinizde büyük sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekiyor.

Diş içerisindeki pulpa, doku, sinir ve kandamlalarının bulunduğu yumuşak dokular zarar gördüğünde diş ağrısı oluşabilir. Pulpalar insan vücudunda bulunan en hassas sinirler arasında. Pulpa tahriş olduğu zaman ve bakteriler oluştuğu zaman şiddetli ağrılara apselere neden olabiliyor. Tedavi edilmeyen enfeksiyona uğramış olan dişiniz içerisindeki enfeksiyonlar vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabiliyor. Enfeksiyonun vücudun kalan bölümüne yayılması ile hastalık oluşabiliyor hatta hayatınızı tehdit edecek hale gelebiliyor.

Diş Ağrısı Türleri Nelerdir? 

Diş ağrısı türleri gündeme geldiğinde karşımıza birbirinden farklı ağrı türleri çıkmaktadır. Diş ağrılarının sebep olan etkenler kemik kaynaklı, diş kaynaklı ya da diş eti kaynaklı olabilir. Diş ağrısına sebep olan durumun belirlenebilmesi ancak bir diş doktoru tarafından yapılan muayene durumuna bağlıdır.

 • Soğuk sıcak hassasiyeti sebebiyle oluşan diş ağrıları
 • Çiğneme esnasında oluşmuş baskı neticesinde oluşan ağrılar
 • Dişlerin çürümesi sebebiyle oluşan ağrılar
 • Kendiliğinden bir anda oluşmuş ağrılar

Hijyen ve temizliğe dikkat edilmemesi durumunda, aşırı derecede şekerli ve unlu yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda diş minesinde bakteri oluşur ve diş minesi giderek zayıflar. Çürük oluşumunu tetikleyen mikroorganizmalar zaman içerisinde dışını daha derinlerine inerek dayanılmaz ağrılara sebebiyet verir. Peki, diş ağrısına neden olan sebepler nelerdir?

Diş Ağrısı Neden Olur ?

İlk olarak kendisinin hafif şekilde gösteren diş ağrıları giderek daha dayanılmaz bir hale gelebilir. Genel olarak diş ağrılarının nedenleri arasında;

 • Dişlerdeki çürükler
 • Diş merkezinde oluşan bakteriyel enfeksiyon sonrasındaki diş apsesi
 • Kırık diş ya da diş çatlakları
 • Diş dolgusunda meydana gelmiş olan hasarlar
 • Dişleri sıkma
 • Sakız çiğneme
 • Dişlerini birbirine sürtme gibi tekrarlayan hareketler ile diş yıpranması
 • Diş eti enfeksiyonları
 • Diş etlerinden yeni dişler çıkması yani diş patlamaları
 • Yirmilik dişlerin ortaya çıkması bulunur.
 • Diş minesindeki aşınmalar
 • Sinüzit gibi farklı sebepler ile ortaya çıkan durumlar
Diş Ağrısı Türleri

Ağız ve diş sağlığının yeterince önemsenmemesi gibi durumlarda çürükler ortaya çıkarak önce köyün başladığı dışı daha sonra bütün komşu dişleri etkisi altına alıyor. Diş çürümelerinin diş ağrılarına yol açmasının nedenleri arasında diş minesindeki katmanlarını zarar görmesi. Mine üzerinde sinir uçları bulunuyor ve bu sinir uçları zarar gördüğünde çürümeler başlıyor. Bu sebeple düzenli olarak hekim kontrolü ile önceden önlem almak yararınıza olacaktır.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Diş ağrısına iyi gelen bitkisel ürünler kısmında birden fazla ürün meydana gelecektir. Bu yüzden diş ağrısı çeken kişiler diş ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir kısmını merak ediyor. Diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler her ne kadar birçok yöntemle öne çıksa bile kesinlikle sadece anlık olarak ağrıları ortadan kaldıracak olduğunu bilmek gerekir. Çünkü bitkisel yöntemler dişlerdeki hasarları kalıcı olarak ortadan kaldırmaz. Bu durum ihmal edilirse ilerleyen dönemlerde diş kaybına neden olabilir. Bu yüzden anlık diş ağrısı bitkisel yöntemler ile ortadan kaldırıldıktan sonra alanında uzman bir isimden en kısa sürede yardım almak gerekir. Bu süreçte tercih edilebilecek ürünler;

 1. Tuzlu sirkeli su
 2. Sarımsak
 3. Karanfil
 4. Siyah ezilmiş zeytin
 5. Vanilya özü ekstratları
 6. Karanfil yağı olarak öne çıkacaktır.
15 May, 2022

İmplant

Günümüzün en sık problemlerinden bir tanesi diş problemleridir. Özellikle sağlıksız beslenmeler yüzünden diş çürümeleri ve eksilmeleri olmaktadır. Bu gibi durumlarda da en iyi tedavi yöntemi İmplant uygulamalarıdır. Devamını Oku
15 Şub, 2022

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku sırasında solunumun durması olarak karşımıza çıkan uyku apnesi; yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Uyku apnesinin yaşanılmasıyla birlikte uyku sırasında birkaç saniye kadar sürsen geçici olarak tanımlanan boğulmalar karşımıza çıkar. Devamını Oku
28 Mar, 2022

Çene Tümörü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çene tümörü çene kemiğinde, ağız ve yüzün yumuşak dokularında olan lezyonlardır.  Bu çene tümörleri her kist ve tümörde olduğu gibi büyüklük ve şiddetlerine göre farklılık gösterebilir. Genelde korkulacak derece olmayan… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir