Blog

Dil hastalıkları ve tedavisi farklı nedenlerden kaynaklı olarak farklı tanı ve tedavi yöntemlerinin karşımıza çıktığı bir süreci beraberinde getirmektedir. Dil hastalıkları, insanların dili kullanma şeklini etkileyen bir grup bozukluktur.

Bu bozukluklar konuşma, anlama ve yazma ile ilgili zorlukları içerebilmektedir. Bazı insanlar, iletişim kurmayı daha da zorlaştırabilecek disleksi gibi başka öğrenme güçlüklerine sahip olabilir.

Dil hastalıkları, bir kişinin dili kullanma veya anlama yeteneğini etkileyen durumlardır. Bu koşullara sahip kişiler konuşma, yazma, okuma ve dili anlamada güçlük çekerler. Dil bozukluğu olan çoğu insanın konuşma, heceleme ve yazma becerilerinde de sorunları vardır.

Dil Hastalıkları Nelerdir?

Dil hastalıklarının pek çok farklı türü vardır. Bazıları genetik, bazıları ise değil. Bu koşulların yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun herkesi etkileyebileceğini unutmamak önemlidir. Günümüz itibariyle sıklıkla karşımıza çıkan dil hastalıklarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Afazi
 • Apraksi
 • Dizartri
 • Dispraksi
 • Kandidiyaz
 • Dil Kanseri

Afazi, bir kişinin sözlü veya sözsüz olarak iletişim kurma ve kendilerini ifade etme yeteneğini etkileyen bir bozukluk türüdür. Afazi inme, beyin hasarı veya Alzheimer hastalığından kaynaklanabilir. Bu tür sağlık sorunlarının tedavisi zaman alabilir.

Apraksi, birinin sinir sistemindeki hasar nedeniyle belirli motor görevleri yerine getirmekte zorlandığı bir durumdur. Bu görevler, konuşma, yutma ve komuta üzerine yürümeyi içermektedir. Dolayısıyla Apraksi bu tür görevlerin yerine getirilmesini güçleştiren bir rahatsızlıktır.

Dizartri, konuşma üretiminden sorumlu beyin veya kaslardaki hasar nedeniyle kelimeleri net ve akıcı bir şekilde telaffuz etme sorunudur. Bu da akıcı konuşmanın önündeki en büyük engeller arasında yer almaktadır. Dizartri rahatsızlığında erken teşhis son derece önemlidir.

Dispraksi, kaslar, eklemler ve sinirler gibi vücudun çeşitli bölümleri arasındaki bozulmuş koordinasyonu ifade eder. Kişinin konuşma üretme yeteneklerinin yanı sıra hareket etme yeteneğini de etkileyebilir. Bundan dolayı Dispraksi rahatsızlığının biran önce tedavi edilmesi şarttır.

Kandidiyaz, ağız ve boğaz bölgesinde kaşıntı, yanma ve şişmeye neden olan başka bir mantar enfeksiyonu şeklidir. Genellikle bağışıklık sistemlerini baskılayan antibiyotik veya steroid alan kişileri etkilemektedir.

Dil kanseri; dilde yer alan skuamöz hücrelerde gelişen dil kanseri; dil yüzeyini kaplamaktadır. Dilde hem yaralara hem de aftlara neden olan dil kanseri; aynı zamanda beyaz beneklerin oluşmasına da neden olmaktadır. Bu tür yaralar erken dönemde tedavi edilmezlerse ileriki dönemlerde daha farklı rahatsızlıklar karşımıza çıkacaktır.

Elbette ki pek çok farklı dil bozukluğu türü vardır. Bu hastalıklar birbirlerinden çok farklı olabilirler. Dil hastalığı yaşayan kimi hastalar; belirli bir alanda zorluk yaşarken, diğerleri dilin tüm alanlarında sorun yaşayabilirler. Peki, dil hastalıklarının sebepleri nelerdir? İşte detaylar!

Dil Hastalıkları Nelerdir?

Dil Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Dil bozukluklarına beyindeki veya sinir sistemindeki felç, beyin hasarı veya otizm spektrum bozukluğu gibi fiziksel problemler neden olabilir. Ayrıca işitme kaybı, gelişimsel gecikmeler veya duygusal travma gibi dış etkenlerden de kaynaklanabilir. Dil bozuklukları genetik olabilir veya beyin hasarı veya hastalıktan kaynaklanabilir. Ayrıca aşağıdakiler gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir:

 • Aftlar
 • Alkolizm
 • Dil deldirme
 • Kafa travması
 • Diş eti hastalıkları
 • Beyin enfeksiyonu veya inme

Aftlar, diş etlerinizde veya dudaklarınızda gelişen küçük ülserlerdir. Stres veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanabilirler. Aftları, sizin fark edebileceğiniz kadar büyük olana kadar genellikle ağrısız oldukları için teşhis etmek zordur.

Alkol bağımlılığı pek çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi dil hastalıklarını da tetiklemektedir. Yine dil deldirme işlemi de dil hastalık gelişmesine neden olmaktadır. Dilinizi delmek, delici iğnenin oluşturduğu yaradan bakterilerin girmesi nedeniyle enfeksiyona neden olabilir.

Özellikle diş eti hastalıkları dil hastalıklarının ortaya çıkmasında belirleyici bir etkiye sahip olmaktadır. Bundan dolayı şayet dil eti hastalığınız varsa, mutlaka erken bir dönemde tedavi olmanız gerekmektedir. Kafa travması ya da beyin enfeksiyonu vs gibi problemler de dil hastalıklarının nedenleri arasında yer almaktadır.

Dil Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilmektedir.

Dil hastalıklar gündeme geldiği zaman karşımıza farklı tedavi yöntemleri çıkmaktadır. Günümüz itibariyle dil hastalıklarının tedavi edilmesine yönelik teknik ve yöntemleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Cerrahi
 • Radyoterapi
 • Kemoterapi
 • Akıllı ilaç uygulamaları

Özellikle dil kanserinin erken dönemde tanısının konulması durumunda farklı cerrahi müdahalelerle bu sorunun tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Yine radyoterapi de dil hastalıklarının tedavi edilmesinde etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır.

Kemoterapi özellikle ileri evredeki dil kanserinin tedavisinde tercih edilmektedir. Bir de son zamanlarda akıllı ilaç uygulamalarının dil hastalıklarının tedavisinde başarılı bir şekilde uygulandığı bilinmektedir.

16 Mar, 2022

Çene Ağrısı

Çene ağrısı yemek yemeyi, konuşmayı, esnemeyi ve gülmeyi zorlaştıran bir ağrı çeşididir. Sakız çiğnerken de çenenizi zorlayacak ve günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkileyebilen bir ağrıdır. Kısa süreli olarak aslında… Devamını Oku
01 Şub, 2022

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Dişleri saran diş etinin diş kökünü ve dişleri açığa çıkması sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelir. Diş etinin çekilmesi cepler ve boşluklar oluşturur. Hem sağlık hem estetik açıdan diş eti… Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.