Blog
Henüz Yorum Yok

Omurgaya ve dişlere yakın olan çene eklemi bu bölgelerde de bazı rahatsızlıklardan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Eklem, normal biri için günde soluk alıp verme, yutma ve çiğneme gibi fonksiyonları yerine getirmek için yaklaşık olarak iki bin kez kullanılmaktadır.

Alt çene hareketlerine çene kaslarının ve boynun ortak hareketleri eşlik eder. Özellikle çene ve şakak arasında eklem bütünlüğünün sağlanması konusunda çene ekleminin etkili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Alt çene yukarı, öne, aşağı ve yanlara doğru hareket ettirilebilmektedir. Olağan düzenin bozulması var olan ya da olacak bir problemin habercisi sayılabilir. Şakak kemiğiyle çene kemiğinin oluşturmuş olduğu ekleme çene eklemi denir. Çene ekleminin hem şakak kemiği hem de alt çene arasındaki aşınmanın engellenmesi noktasında faydalı olduğu bilinmektedir. Çene ekleminde sorunların ortaya çıkması birtakım ilave sorunların da karşımıza çıkar. Burada isabetli bir şekilde tanı konulması gerekmektedir.

Çene Eklemi Sorunlarında Tanı Koyma

Teşhis için en mühim ve etkili yöntem muayenedir. Yalnızca fizik tedavi hekimleri değil plastik cerrahi ve diş hekimleri de değerlendirmelidir. Hatta psikiyatristlerin de değerlendirmesi alınır. İyi yapılan incelemeler sonucunda sorun tespit edilmiş olur. Fakat teşhiste ayrıca MRI ve röntgen gibi radyolojik değerlendirmeler de önem taşımaktadır. Çene eklemindeki ağrıların farklı nedenlerinin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Çene Eklemi Ağrılarının Nedenleri

Vücutta yaşanan olağan dışılık bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kaslarda hassasiyet ve ağrı yaşanabilmektedir. Yanaklarda ve çene bölgesinde ağrı söz konusudur. Diş sıkma en yayın sebeptir. Sık rastlanan şikayetler arasında yer alıyor. En yaygın ağrı nedenleri ise şunlardır:

Çene Eklemi Ağrıları Neden Olur
Çene Eklemi Ağrılarının Nedenleri

 • Diş sıkmak ve gıcırdatmak
 • Duruşun bozuk olması (kafanın öne eğik durması)
 • Çiğnemelerin tek tarafla yapılması
 • Diş hastalıkları ile çenenin kapanma sorunları
 • Soğukta kalmak, dişleri zorlamak ve travmalar
 • Psikolojik temelle nedenler
 • Tırnak yeme, çekirdek yeme, pipo içme, keman çalma
 • Sürekli olarak ağızdan nefes alıp vermek
 • Uzun süreler telefonla konuşmak
 • Genel bağ dokusu gevşekliği
 • Enfeksiyon ve iltihaplı romatizma hastalıkları ve tümör

Çene Eklemi Sıkıntılarında Yaşanabilecekler

Çene hareketlerinde farklılık ve kısıtlılık yaşanması muhtemeldir. Ağrıya bağlı da eklem anatomisinin bozulmasına bağlı da ortaya çıkabilmektedir. Seslerin çıkması da bir başka sıkıntıdır. Genellikle eklem diskinin kayması ya da aşırı kireçlenmesinden dolayı görülür. Ağızdaki kaymalar da anatomik ve fizyolojik bozulmaların sonucunda açıp kaparken sorunlar yaşanır. Çene eklemi sorunları ağzı açamama çene ağrısı ve çiğneme kalitesinin bozulmasına da yol açabilmektedir.

İlgili Link: Çene Çıkması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

 Ağız hareketlerinin kaybedilmesi, beslenme bozuklarının görülmesi ve ağrı hissedilmesi aşırı stres ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlardan dolayı da yaşanabilmektedir. Boyun hareketleriyle yakın ilişkide olması sonucu kulakların çınlaması, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetler söz konusu olabiliyor. Ayrıca diş, burun, boyun, kulak ve göze kadar yayılan ağrıların hissedilmesi de olasıdır.

Çene Eklemi Hastalıklarının Tedavisi

Yaşanan sorunlar için  Çene Cerrahı Uzmanları farklı tedavi metotları var olmakla beraber, bunun en mühim noktası hekimin hastayı doğru ve yeteri kadar bilgilendirmiş olmasıdır. Doğru kullanmayı öğrenmek pek çok hastalığı önleme noktasında etkili olacaktır. Ayrıca dikkatli bir şekilde davranmak tedavi üzerinde de olumlu etki yapmaktadır.

Hasta eğitiminin yanında çene eklemi hastalıkları için yardımcı yöntemler de vardır. Fizik tedavi bunlardan biridir ve ağrıları kontrol altına almaya ve kasların gevşetilmesine yardım eder. Farklı gruplardan ilaçlar da tedavi sürecinde kullanılabiliyor. Kişinin evinde yapabileceği egzersizler vermek de bir diğer önemli husustur. Ağrıların azaltılması için soğuk ve sıcak uygulamalar da etkili olmaktadır.

24 Tem, 2022

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nedenleri

Kanal tedavisi yapılan diş neden ağrır? Kanal tedavisi olan kişiler, bundan sonra ağrının neden olduğunu sıklıkla düşünür. İşlem ardından ilk birkaç hafta sonrasında, hafif ağrılar gözlemlenebilir. Bunun dışında çiğneme esnasında… Devamını Oku
27 Haz, 2022

Diş Dolgusu Sonrası Bunlara Dikkat Edin

Kompozit dolgunun sızlaması gibi durumlar sıkça rastlanan konulardır. Bunun en büyük nedeni, kişilerin gerekli konulara dikkat etmemesidir. Dolayısıyla diş hekiminizin belirttiği noktalara dikkat etmeniz gerekir. Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir