Blog
Henüz Yorum Yok

Çene çıkması nedir? Çene kemiğinin bazı faktörlere dayalı olarak yerinden ayrılmasına çene çıkması denmektedir. Kas, diş ve sinirler ile çene kemiği birbirine bağlıdır.

Tüm bu bağlantıların darbe ve benzeri durumlarda birbirinden kopması sonucunda çene çıkması yaşanmaktadır. Çene çıkmasına dayalı sorunlar gündeme geldiği zaman birbirini tetikleyen farklı problemlerin varlığından da söz edebiliriz.

Çene çıkığı sonucunda günlük birçok aktivite engellenmektedir. Esneme, konuşma, gülme ve yemek yemek gibi en basit şeyler bile kişiye acı verebilir. Bu sebeple kontrollü bir şekilde davranılması gerekir. Bundan dolayı şayet çıkması sorunu yaşıyorsanız mutlaka bu sorunun tedavisi noktasında etkili bir arayışın içerisinde yer almalısınız. Ancak bu sayede yaşam kalitesini sıkıntıya sokan bu can sıkıcı sorundan kurtulmuş olursunuz!

İlgili Link: Diş Çekimi Sonrası Ağrı Neden Olur?

Çene çıkması, insanlara basit bir sorun gibi gelebilir. Ancak vücutta geri dönülmez bir zarara sebep olacağı unutulmamalıdır. Çene çıkmasını engellemek için kontrollü esneme sağlanabilir. Motor sürerken kask kullanılmalı ve yakın sporlarda mutlaka koruyucu maske takılmalıdır. Aniden oluşan her durum çene çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple, gerekli önlemlerin alınması ve kontrollü davranılması oldukça önemlidir.

Çene Çıkması Belirtileri

Elbette ki çene çıkması belirtileri gündeme geldiği zaman karşımıza farklı detaylar çıkar. çene çıkmasına dayalı belirtileri biliyor olmak; bu sorunun isabetli bir şekilde tespitini de mümkün kılar. Bu noktada çene kemiğinin çıktığını anlamak için bazı belirtiler vardır. Bunlar;

 • Konuşmada zorluk çekme,
 • Yemek yeme sırasında zorlanma,
 • Çenenin hareket ettirilmesi sonucu oluşan ses,
 • Çenede kayma,
 • Çenenin öne doğru bir şekilde çıkması,
 • Ağızda oluşan tükürük sayısının artması,
 • Dişlerin olduğundan farklı bir şekilde kapanması,
 • Ağız ya da boyun bölgesinde hassasiyet ve ağrı,
 • Kulak hareketlerinin yapılması sırasında beliren ağrı,

Çene Çıkması Belirtileri Nelerdir
Çene Çıkması Belirtileri

Çene çıkmasındaki en büyük belirtiler olarak bilinmektedir. Bunun yanında nadir olarak da olsa görülebilen; nefes almakta çekilen zorluk ve şiddetli boyun ağrısı da belirtiler arasındadır. Görme bozukluğu, bilinç karışıklığı ve şiddetli bir kanama da nadir belirtiler arasında gösterilmektedir. Bazen çene bölgesinin öne doğru çıkıyor olması da çene çıkmasının en belirgin özellikleri arasında bulunmaktadır.

Nadir de olsa görülen her belirtide, ileri de kalıcı sorunlar yaşamamak için acilen bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir. Konuşma sırasında sıkıntıların yaşanması en yayın çeke çıkma belirtileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte çene kayması ya da ağızdaki tükürün oranın artış göstermesi de çene çıkmasının belirtileri arasında bulunmaktadır.

İlgili Link: Ağız Gargarası Nasıl Kullanılmalı?

Elbette ki kimi zaman boyun kısmında ağrılı durumların ortaya çıkması dahi çene çıkmasının belirtileri arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığına çene çıkmasına dair belirtilerin birinin ortaya çıkması sonrasında mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır. Özellikle çene çıkmasının ortaya çıkmasına pek çok farklı kriterin etkili olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. İşte çene çıkmasına dair nedenler hakkında ayrıntılar!

Çene Çıkması Neden Olur?

Çene çıkması yaşayanlarda en belirgin sebep yüze ve çeneye darbe alınmasıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda çok daha sık rastlanabilen bir durumdur. Yumruk alma, trafik kazaları, çenenin esneme ve yemek yeme gibi durumlarda aşırı zorlanması çene çıkıntılarına neden olur. Yemek yeme sırasında çok sert kabuklu yiyeceklerin diş ile kırılmaya çalışması çene kemiğinin yerinden ayrılmasına neden olabilmektedir. Bu oldukça tehlikeli bir davranıştır.

Ağzı kontrolsüz şekilde çok açma, esneme, büyük lokmalar yeme şeklinde gelişen ağız hareketleri de bu soruna neden olabilir. Dudak ve yanak ısırmak, tırnak yemek ve diş tedavilerinde uzun süreli şekilde açık kalan ağız yüzünden de çene bağları kopabilir. Diş ve diş eksiklikleri çene çıkması oluşmasına neden olur. Bu sebeple diş ve ağız kontrolünün düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Tedavi Yöntemleri

Kişiden kişiye göre değişen çene çıkığı tedavileri farklı yöntemler ile yapılabilir. Bu yöntemlere uzman doktorlar, muayeneden sonra karar vermektedir. Çıkan çenenin yerine oturtulması mümkündür. Bu tedavi yönteminde belli uyuşturucu ilaçlar kullanılarak, çıkan çene kemiği yerine takılır. Ancak tekrarlanmaması için kişilerin küçük hareketler ile konuşması, yemek yemesi, gülmesi ve esnemesi gerekmektedir.

Çene kemiğinin yerine oturtulmasının ardından çene yeniden çıkarsa, bağ ve doku ameliyatı olmak gerekir. Operasyonlardan sonra kişilerin çenesi bir bandaj ile sarılarak, daha az hareket etmesi sağlanır. İyileşme sürecinde sert besinler tüketilmemelidir. Hastalar, yüzüne darbe almaktan kaçınmalıdır. Çeneye soğuk kompres uygulamaları yapılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile yapılacak çene egzersizleri de çene çıkması önünü geçmek için idealdir.

6 Maddede Çene Çıkması Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Çene çıkması yoğun ağrı verici bir durumdur. Sıkıntıya sebep olabilir. Çoğu kişi bu durumu yaşadığı için, nasıl olduğunu ve belirtilerini merak eder.

Çene Çıkması Nasıl Anlaşılır?

Çene çıkması çenede yoğun bir ağrı ile anlaşılır. Tek ya da iki taraflı çıkma durumu olabilir. Ağız kapatma ve açmak da güçlük çekilir. Ayrıca çeneden ses gelir. Eğer aniden bir çıkma durumu ortaya çıktıysa, yoğun bir ağrı ve hareketin bitmesi görülür.

Çene Çıkması Nasıl Düzeltilir?

Çene çıkmasını düzeltmek mümkündür. Böyle bir durum oluştuğunda mutlaka bir çene cerrahına başvurmak gerekir. Çıkık herkeste farklı olabilir. Çıkan çeneyi ancak bir uzman yerine oturabilir. Kas gevşetici ve ya uyuşturucu ilaç verilir. Amaç çene kaslarının yumuşamasıdır. Çene çıkığı tedavisi kısa sürer.

Çene Çıkması Nasıl Önlenir?

Herhangi bir travma yaşanması, çene de kırılma, çatlama ve çıkmaya sebep olabilir. Eğer travmaya bağlı olarak bir hasar olursa kendi kendine iyileşme olabilir. Eğer ciddi bir durum varsa ve çıkma varsa, ameliyat dahi gerekebilir. Çene çıkığını önlemek zordur.

Tek Taraflı Çene Çıkması Belirtileri?

Çene çift ya da tek taraflı olarak çıkabilir. Bu durumda ağız açılamayacak duruma gelir. Eklem ani bir şekilde öne hareket ettiği için bazen bir travma olmadan da olabilir. Çene çıkığı tedavisi birçok kişi tarafından merak edilir. Tek taraflı çene çıkması belirtileri şu şekildedir;

 • Çeneyi açıp kapatırken tıkırtı olması
 • Esnerken takılma ve ağrı hissi
 • Özellikle sabahları ağız açma konusunda yaşanan sıkıntı
 • Boyun ve sırt ağrısı

Çıkan Çene Yerine Nasıl Oturtulur?

Çıkık çene oturtma genel de diş hekimleri tarafından tedavi edilen bir durumdur. Bu yüzden bir dış hekime başvurabilirsiniz. Özellikle kendi yöntemleriniz ile eklemi zorlamak çok yanlıştır. Hekime gidene kadar, ters bir hareket yapmaktan kaçınmak gerekir.

Esnerken Çene Çıkması Tedavisi

Esnerken çene çıkması çok sık yaşanan bit durumdur. Kişi ağzını aşırı açarak esnerse büyük ihtimalle çıkık oluşur. Alt çene çıktığı zaman vakit kaybetmeden hekime gitmek gerekir. Çene oturduktan sonra, ihtiyaca göre ilaç tedavisi uygulanır.

16 Mar, 2022

Çene Ağrısı

Çene ağrısı yemek yemeyi, konuşmayı, esnemeyi ve gülmeyi zorlaştıran bir ağrı çeşididir. Sakız çiğnerken de çenenizi zorlayacak ve günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkileyebilen bir ağrıdır. Kısa süreli olarak aslında… Devamını Oku
20 Eyl, 2022

Diş Hastalıkları ve Tedavisi

Diş hastalıkları nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Diş hastalıkları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Kötü ağız hijyeni, diş travması, enfeksiyonlar veya genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Bazıları ev ilaçları ile tedavi… Devamını Oku
11 Nis, 2022

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama uygulamaları  son zamanların gözde uygulamaları arasında yer almaktadır. Porselen diş kaplama, dişlerinizin görünümünden memnun olmadığınızda başvuracağınız etkili çözümlerden biridir. Uzun süreçli bir işlem gerektirdiği gibi fiyatlar değişkendir. Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.