Yüzün alt kısmında ki medikal ve cerrahi durumlara müdahale eden bir tıp branşı olan çene cerrahisi hayatının bir döneminde alt veya üst çenesinde oluşan sorunlardan mustarip olmuş insanların problemlerinin çözülmesi ve hastalıklarının iyileştirilmesinde görev üstlenirler. Bu noktada çene cerrahisine yönelik olarak farklı tekniklerin devreye girdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Genelde yapılan operasyonlar bir süreç şeklinde olmaktadır. Bu branşta görev alan hekimler zamanla yüz anatomisi üzerine kendilerini geliştirmiş olurlar. Yapılan operasyonlarla beraber de hastaların yaşam konforları artmış olur. Çene cerrahisi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece hassas bir süreç çıkar.  Bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi; bu alanda uzman olan cerrahlar sayesinde mümkün olur!

Çene Cerrahisinde Yapılan Operasyonlar Sonrası İyileşme Süreci

Çene cerrahları tarafından yapılan operasyonların ardından iyileşme süreçleri oldukça uzun sürebilmektedir. Bazı kist ve tümörlerin tedavisinde operasyonların ardından radyoloji süreci de gerekebildiğinden iyileşme süreçleri yaklaşık 6 aya kadar çıkabilmektedir. Çene kaymalarına yapılan müdahalelerde ise tedavi ve iyileşme süreci 1 yılın üzerine çıkabilmektedir. Estetik operasyonlarda ise süreçler çok daha kısadır. Hastalar kısa süreler içinde hayatlarına geri dönebilirler.

Çene Cerrahi Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir

Eğer aklınızda çene cerrahisi uzmanı olmak varsa öncelikle söylememiz gerekir ki uzun yıllar çalışmayı ve zorlu sınavları göğüslemeniz gerekecek. Öncelikle 5 yıllık eğitim veren diş hekimliği fakültelerinden mezun olmanız gerekir. Ardından DUS adı verilen diş hekimliği uzmanlık sınavını kazanmanız lazımdır. Daha sonra da 5 yıllık çene cerrahisi eğitiminizi tamamladıktan sonra artık çene cerrahı olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz.

Diş tedavilerine fiziksel ve/veya zihinsel engeli nedeniyle uyum gösteremeyen, diş hekimi korkusu olan, kooperasyon kurulamayan,  sendromu bulunan hastalarımızn tedavileri hastanemiz bünyesinde bulunan günübirlik ameliyathanede intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tedaviler bir anestezi uzmanı ile ağız, diş ve çene cerrahı tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir.

Tedavisi tamamlanan hastalarımızın gereksinimlerine göre hekiminin uygun gördüğü belirli periyodlarda kontrol seansı oluşturularak tedavi takibi yapılmaktadır.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Çene cerrahisi denildiği zaman akla oldukça geniş bir yelpaze de sağlık sorunları gelmelidir. Çene kemiğinde eklemler, sinirler ve yumuşak doku bulunmaktadır. Bir çene cerrahı bunlarda oluşan bütün komplikasyonlara bir çözüm bulabilecek yetenektedir. Oluşan travmalardan sonra ortaya çıkan çene kırıkları, eğrilikleri çenenin kemiğinde meydana gelen her türlü tümör ve benzeri oluşumların tedavisine yönelik çalışmalarda çene cerrahı insanlara yardımcı olmaktadır. Bazı hastalıklarda ağız, diş ve çene cerrahları bir arada da çalışabilmektedir.

Çene Cerrahisi Operasyonları Zorlu mudur?

Diş hekimliğinde her bölümün kendine has zorlukları bulunmaktadır. Çene cerrahisi bölümünde ise en büyük zorluklardan birisi operasyonların sürece yayılmış olmasıdır. Örneğin diş implantları kemiğe ve yumuşak dokuya müdahale gerektirmektedir. Bunun sonunda iyileşme süreci 3 aydan uzun sürebilmektedir. Yine olası komplikasyonlara karşı oldukça hassas davranılması da elzemdir. Çünkü buradan geçen kılcal damarlar oldukça önemli noktalara bağlanmaktadır. Yapılan bir yanlış hastanın hayatını bile tehlikeye atabilir.

Çene Cerrahisi Hangi Hastanelerde Bulunur?

Bir çene cerrahına ihtiyaç duyuyorsanız ilk önce gitmeniz gereken yer İl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri olmalıdır. Buralarda ki doktorlar çok fazla hasta baktığından dolayı oldukça deneyimlidirler. Eğer çene cerrahisi operasyonları sizi korkutuyor ve çok daha konforlu ve özel ilgi görebileceğiniz bir tedavi süreci geçirmek istiyorsanız uzman doktorların açtığı kliniklere de gidebilirsiniz. Bunlar haricinden birçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de çene cerrahları çalışmaktadır.

Çene Cerrahisi Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler

İyi bir çene cerrahı olmak isteyen kimse kendinde ki bazı yetenekleri geliştirmelidir ki hastalarına çok daha iyi şekilde yardım edebilsin. Empati yeteneği bir cerrahta bulunması gereken başlıca özelliklerden birisidir. Analiz yapabilmelidir.

Çene cerrahı karşısında ki sorunlara karşı hastasının konforunu minimum derecede bozacak tedavi yollarını belirlemelidir. Genelde çene cerrahisinde yapılan müdahaleler bir süreç şeklinde ilerlediğinden karmaşık bir süreci idare edebilecek yeteneğe sahip olmalıdır. Operasyonları etkin şekilde sürdürmek içinde el kol kararlılığı konusunda kendini geliştirmelidir.

çene cerrahisi nedir

Diş Kistlerine Çene Cerrahisi Bakar mı?

Birçok hasta dişlerde oluşan kistlere çene cerrahları mı yoksa diş hekimlerinin mi baktığını merak etmektedir. Aslında bu sorunun cevabı oluşan kistin durumuna göre değişmektedir. Eğer kist çene kemiğinin içine yayılmışsa bu durumda bir çene cerrahından yardım almak şarttır. Ama sadece diş ve diş sinirlerinde oluşan bir kist söz konusuysa bu durumda bir diş hekiminin uzmanlığa da burada yaşanan sorunu çözmeye yetebilir.

Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Verir

Ağız boşluğunda ki sorunların çözümünde katkıları büyük olan çene cerrahisi uzmanları öncelikle diş protezi ve implantlar ile ilgili tedavileri gerçekleştirmektedir. Birçok çene cerrahisi uzmanı gülüş estetiği gibi konularda da danışmanlık yapabilmektedir. Gelişim sırasında oluşan çene kayıklıkları, doğru konumda olmayan dişlerin düzeltilmesi gibi konularda da çene cerrahlarının yardımı büyüktür. Diş eti dokularında oluşan sorunlara da çene cerrahisi uzmanları bakabilmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, bütün yaş aralığındaki bireylerin ağız, diş ve çene bölgelerindeki sert ve yumuşak dokuların hastalıkları, yaralanmaları ve bozukluklarının düzeltilmesi için gerekli tanı ve tedavi yöntemlerini uygulayan Anabilim Dalı’dır. Çalışma kapsamı içinde;

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Klinikleri’ne başvuran hastalarımızın ilk muayeneleri, tanı ve tedavi planlaması bölüm uzman hekimleri tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini yapmakta olan diş hekimleri de muayene ve tedavi hizmeti vermektedir. Tanı için ek görüntüleme gerektiğinde hastalarımız Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı Kliniği’ne yönlendirilmekte ve gerekli görülen radyografiler çekilmektedir. Hastamızın tedavi planlaması tamamlandıktan sonra, gereksinimi olan tedavi işlemleri için randevu verilmektedir.

  • Dişlerin normal ve cerrahi çekimleri,
  •  Gömülü diş çekimleri,
  •  Dental ve zigomatik implant uygulamaları,
  •  Çene kist ve tümörlerinin tanı ve tedavileri,
Ağız Diş Cerrahisi

Bursa Çene Cerrahı

Bursa çene cerrahi alanında desteklere ihtiyaç duyan herkes için alanında uzman M. Taha Yaşar olarak hizmet vermeye devam ediyor. Hastalarda ne gibi komplikasyonlar meydana gelirse gelsin fark etmez. Her alanda kendisini geliştirmeyi tercih eden bir yapısı olmasından dolayı gerekli tanı işlemleri ardından tedavi sürecine geçilir.

Bursa Çene Cerrahı M. Taha Yaşar Kimdir?

Bursa çene cerrahı M. Taha Yaşar 1986 yılında Kütahya ilinin Tavşanlı ilçesinde dünyaya geldikten sonra ilkokul ve ortaokul eğitim hayatını Kütahya’da tamamlamıştır. Lise eğitim hayatını Bilecik Fen Lisesi’nde tamamlamasının ardından üniversite hayatına Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde devam etmiştir.

Kendisini çene cerrahisi alanında geliştirmeyi tercih etmiş ve uzmanlık alanı olarak seçmiştir. Ülkemizdeki ilk ve tek çene cerrahisi olan Erciyes Üniversitesi Çene Cerrahisi Hastanesi’nde uzmanlık alanlarını tamamlamış ve kendisi için Bursa ilinde açtığı klinik ile hastalarının yanlarında yer almayı seçmiştir. Uzmanlık alanının çene cerrahisi olmasından ötürü bu alanda sorunlar ile yüz yüze olan hastaların sorunlarına anlık olarak yanıtları verebilmektedir.

Uzm. Dr. Mustafa Taha Yaşar; çene cerrahisi alanında uzmanlık eğitimlerini tamamlaması ardından bu alanda gerekli tüm tedavileri uygulamaya başlamıştır. Bu tedavilere ihtiyacı olan her kim olursa olsun tüm hastalara tedavi uygulamayı kendisine vizyon benimsemiştir. Özellikle de implant uygulaması alanında birçok başarılı operasyona imza atarak, başarısını da kanıtlamıştır. Dr. M. Taha Yaşar mezuniyet süreçlerinden bu yana kadar birçok özel kliniklerde hastalarını kabul etmiştir. Çene cerrahisi alanında ulusal ve uluslararası yayınları ile çok sayıda bildiri sunumları bulunması kendisini çene cerrahisi alanında ne kadar geliştirmiş olduğunu en iyi şekilde ortaya çıkarmaktadır.

Çene Cerrahisi